Küresel ısınma, çevre kirliliği, artan suçlar, kadına karşı şiddet, engelliler için yetersiz kalan çevre şartları, kütüphanesiz ya da bilgisayarsız okullar ve liste uzayıp gidiyor. Dünyanın her geçen gün kötüye gittiğini söylemek çoğu zaman onu değiştirmeye çalışmaktan daha kolay ki tek başımıza yapabileceğimiz şeyler olsa da çoğu zaman bunlardan büyük çapta bir geri dönüş almak mümkün olmuyor.

go%cc%88n

Lakin hemen ümitsizliğe kapılmayın! Sizin gibi bir şeylerin eksik ya da yanlış olduğunu düşünen, bu dünyada bir iz bırakabilmek ve değişim yaratmak için kanı kaynayan belki binlerce insan var. Tek yapmanız gereken onları bulmak ve harekete katılmak.

Online gönüllülük

Online gönüllülük

Ben de sizler için bazılarına fiziksel olarak katılabileceğiniz, bazılarına da masa başından yardım edebileceğiniz birkaç gönüllülük esaslı kurum ve internet sayfasını topladım. Bunlar arasında gidip ağaç dikebileceğiniz kurumlar da var, bir köy okulunun çehresini değiştirebileceğiniz projeler de. Belki yazın İngilizcenizi ilerletmek için evden videolar çevirirsiniz ya da tası tarağı toplayıp Avrupa’da bir projeyle dilinizi yerinde kullanabilirsiniz. Siz yeter ki gönüllü olun.

 • TDP – Sorunun değil çözümün bir parçası ol!

Öncelikle bir Bilkentli olarak en aktif sosyal sorumluluk amaçlı kulüplerimizden biri olan TDP’den bahsetmezsek ayıp olur.

Günköy Projesi

Günköy Projesi

Nedir?

Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP), 1999 Marmara depreminden sonra depremzedelere yardım götürmek amacıyla kurulmuş bir platformdur. Bu süreçte pek çok öğrencinin ilgisini çeken TDP, 2001 yılında ilk projesi olan Gönüllü Eğitim Projesi ile birlikte proje bazlı çalışmalarına başlamış ve Bilkent Üniversitesi’nin ilk ve tek sosyal sorumluluk temel amaçlı öğrenci kulübü olmuştur. Zamanla vizyonunu geliştirerek gerek gönüllü öğrenci, gerek ulaşılan kişi sayısı açısından büyük kitlelere hitap etmeyi başaran TDP, bu süre zarfında Türkiye’nin en büyük sosyal sorumluluk amaçlı öğrenci kulüplerinden biri haline gelmiştir. Bugün, 14 farklı projesinde 750’den fazla gönüllüsü ve 1000’den fazla ulaştığı hedef kitle sayısı ile çalışmalarını sürdüren TDP, her geçen gün gelişmektedir.

Ayrıntılı bilgi için: http://tdp.bilkent.edu.tr/

 

 • UN VOLUNTEERS –Change the world through online volunteering

 

bunv

Nedir?

Çevrimiçi Gönüllülük hizmeti gönüllülerle sürdürülebilir kalkınma için çalışan kuruluşlar arasında bağlantı kurar. Kuruluşlar kalkınma konusundaki çalışmalarının etkisini arttırmak için çevrimiçi gönüllülerle internet üzerinden işbirliği kurar.

Çevrimiçi gönüllüler neler yapabilir?

 • Proje geliştirme ve yönetimi
 • Tasarım
 • Koordinasyon
 • Bilişim Teknolojilerinin geliştirilmesi
 • Araştırma
 • Yazı yazma, düzeltme ve çeviri yapma
 • Eğitim ve rehberlik
 • Danışma

Çevirimiçi Gönüllü Nasıl Olabilirim?

Çevrimiçi gönüllü olarak kalkınmada yer almak için yalnızca www.onlinevolunteering.com websitesi üzerinden sisteme giriş yapıp mevcut fırsatları araştırmaya başlamanız yeterlidir.

 

 • GSM- Gençlik Servisleri Merkezi

gsm-logo-300x100

Nedir?

GSM-Gençlik Servisleri Merkezi, gençlerin kişisel, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak, toplumsal ve ekonomik yaşama aktif katılımlarını destekleyebilmek amacıyla 1985 yılında Ankara’da kuruldu.

Kurulduğu günden bu yana gençleri toplumun kaynağı ve en dinamik kesimi olarak kabul eder ve onların toplumsal yaşama aktif katılımının, demokratik toplumsal alt yapının devamına ve gelişimine katkı sağladığına inanır. Bir taraftan gençlerin, toplumsal ve ekonomik yaşama aktif katılımları önünde bulunan zorlukları aşabilmesi için onlara katkı vermeye çalışırken, diğer taraftan da gençlerin “yaşamın almak kadar vermeyi de içeren bir sistem olduğunu” kavramalarını sağlamaya çalışır. Gençlerin, geleceğe umutla bakan bireyler olabilmeleri için gençlik çalışmaları ve gençlik politikalarının gelişimi için gayret gösterir.

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları kapsamında arkeolojiden çevre kamplarına, festival kamplarından yenileme kamplarına size uygun ve size özel pek çok seçenek bulmak mümkün.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.gsm.org.tr/

 

 • Genç Gönüllüler

gencgonulluler_logo

Nedir?

Gençlik ve gönüllülük bir arada! “Sen de gönül ver!” sloganıyla yola çıkan Genç Gönüllüler buluşma adresiniz olabilir. Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlerin gönüllü olarak hizmet etmeleri için pek çok gönüllülük fırsatı sunuyor. Sizler de bilginizi, emeğinizi ve zamanınızı başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız sitede yayınlanan gönüllü ilanlarını takip ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sitede yer alan gönüllülük faaliyetlerini; eğitim, çevre, spor, kültür ve turizm, sağlık ve sosyal hizmetler ile afet ve acil durum kategorileri altında arayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: http://gencgonulluler.gov.tr/

 

 • Amara

Nedir?

Böylece İngilizce videoları Türkçeye çevirerek ya da Türkçe videoları İngilizceye çevirerek daha çok dinleyiciyle buluşmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda işitme problemi yaşayan insanlar için de altyazı ekleyebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: https://amara.org/tr/

 

 • TED Talk çevirme

Yaymaya değer fikirlerin buluştuğu bu platform artık çok daha yaygın ancak her dilden konuşmaları çevirecek gönüllülere ihtiyaçları var.

 

Nasıl çevirmeye başlarım: https://www.ted.com/participate/translate/get-started

 

 • Ulusal Ajans- Avrupa Gönüllü Hizmeti

a

Nedir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti, istediğiniz bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dahilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlerimize açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği’nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.ua.gov.tr/programlar/erasmus-program%C4%B1/gen%C3%A7lik-program%C4%B1/%C3%B6%C4%9Frenme-hareketlili%C4%9Fi/avrupa-g%C3%B6n%C3%BCll%C3%BC-hizmeti

 

 • TEMA Vakfı

 

Ayrıntılı bilgi için: http://www.tema.org.tr/web_14966-2_1/index.aspx

Gönüllülük için: https://online.tema.org.tr/web_14966_1/member_panel_company.aspx?support_id=3

 

 • LÖSEV

https://www.youtube.com/watch?v=eV1n3d2rzYg

Ayrıntılı bilgi için: http://www.losev.org.tr/v2/tr/content.asp?ctID=742

LÖSEV Dükkan: https://www.lsvdukkan.com/

 

 • Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Ayrıntılı bilgi için: http://tegv.org/gonullu/gonullu-ol-cocuklarin-kahramani-ol/

Sizler de gönüllü olarak çalıştığınız ve daha çok kişiye ulaşmasını istediğiniz bir kurum varsa yorumlarda paylaşarak yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynakça

http://tdp.bilkent.edu.tr/?page_id=619

http://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/ourwork/partners/un-volunteers/how-to-volunteer/online-volunteers.html

http://gencgonulluler.gov.tr/hakkimizda

http://www.ua.gov.tr/programlar/erasmus-program%C4%B1/gen%C3%A7lik-program%C4%B1/%C3%B6%C4%9Frenme-hareketlili%C4%9Fi/avrupa-g%C3%B6n%C3%BCll%C3%BC-hizmeti

http://tdp.bilkent.edu.tr/wp-content/uploads/2016/06/G%C3%BCnk%C3%B6y-1.jpg

http://ba.one.un.org/content/dam/unct/bih/agencies/bunv.jpg

http://www.birarada.org/upload/Node/17144/xpics/GSM-Logo-300×100.jpg

http://www.gsb.gov.tr/images/Projeler/gencgonulluler_logo.jpg

http://www.kecioren.bel.tr/images/proje_menu_fotograf/galeri/65ded5353c5ee48d0b7d48c591b8f430_kecioren_belediyesi_132.png

http://www.gelecekdaha.net/blogimages/128219b02f55a0fc645ca93305bf765d.jpg

http://gonulluyuzbiz.net/upload/docs/10/image1_77.JPG

Leave a Reply