EVLERİ RENKLENDİREN BOYAMA TEKNİĞİ: BATİK

Evden zorunda olmadıkça dışarı çıkmayıp, kendimizi ve sevdiklerimizi koruduğumuz bu günlerde “Çok sıkıldım!” dediğinizi duyar gibiyim. E haliyle evde oyalanmak için çeşitli aktivitelere başvuruyoruz. Kimimiz yemek yaparak içindeki aşçıyı, kimimiz ise resim yaparak içindeki sanatçıyı ortaya çıkarıyor. İşte içinizdeki sanatçı ruhunu serbest bırakmanız için size bir öneri, “batik boyama”!

Peki Nedir Bu Batik Boyama?

Batik boyama, diğer adıyla “tie dye”, aslında 1960’larda yaygın olarak kullanılan bir boyama tekniği. Tarihine bakınca, çoğunlukla hippie olarak adlandırılan özgürlükçü ve savaş karşıtı insanların batik desenli kıyafetler giydiğini görebiliriz. Fakat, 60’lı yıllarda farklı ideolojileri temsil etmek için kullanılan bu teknik günümüzde de tekstil sektöründe çokça kullanılıyor. Hatta, bu boyama tekniği bir çok modaseverin ve ünlünün dikkatini çekiyor ve defilelerde sevilerek kullanılıyor.

Nasıl Kombinlenmeli?

Batik, parlak ve canlı renkler kullanılarak yapılıyor, bu yüzden genelde daha soft renklerle tercih ediliyor. Fakat daha eğlenceli bir kombin arıyorsanız canlı renklerle kombinlemek işinize yarayacaktır. Çoğunlukla yaz renklerini barındıran bu desen; şort, bermuda ve etekle kombinlenmek için uygun. Dahası, çoklukla tişörtlerde gördüğümüz bu desen içinizdeki enerjiyi dışarı çıkarmak için çok iyi bir seçenek.

Nasıl Yapılır?

Batik desenli ürünler için çok fazla seçenek, bir o kadar da desen tercihi var, işte onlardan sadece bir tanesi: sarmal desenli batik tişört!

Malzemeler:

  • Beyaz Tişört
  • Lastik
  • Kumaş boyası
  • Su
  • Eldiven
  • Kap


1. Adım: Desen Oluşturun

Tişörtün ortasını merkez alarak tişörtü kendi etrafında döndürün. Böylece tişört sarmal hareketlerle bir yuvarlağa dönüşecektir. Daha sonrasında yuvarlağı istediğiniz kadar lastik ile bir uçtan diğer uca sabitleyerek tişört üzerinde üçgenimsi şekiller oluşturun.

2. Adım: Tişörtü Boyayın

Tişörtü ılık bir su ile ıslatın. Aynı zamanda boyaları su ile karıştırarak hazır hale getirip, kullanmak istediğiniz renkleri farklı tüplere doldurun ve eldiven kullanarak her üçgene farklı bir renk uygulayın.

3. Adım: Tişörtü Kurutun

Tişörtü nemli tutmak için bir poşetin içine yerleştirin ve kurumaya bırakın.

4. Adım: Tişörtü Durulayın

Tişörtün üzerindeki fazla boyayı almak için eldiven yardımıyla tişörtü soğuk suyla yıkayın.

5. Adım: Tişörtü Yıkayın

Tişörtteki fazla boyayı akıttıktan sonra, tişörtü çamaşır makinesinde soğuk ve hızlı yıkamada yıkayın.

Tebrikler! Artık podyumlardakileri aratmayacak kadar güzel bir batik tişörtünüz var.

Kaynakça:

tps://www.backdropexpress.com/Rainbow-Tie-Dye-Printed-Backdrop-p/ab- jk-003.htm

https://blog.gittigidiyor.com/hobi-eglence-ve-sanat/batik-boyama-nasil- yapilir

https://www.crfashionbook.com/fashion/g26786657/trend-tie-dye- spring2019-collections/

https://www.wikihow.com.tr/Batik-Tişört-Nasıl-Yapılır

http://runwaytranslator.com/runway-trendslation-peace-love-tie-dye/

Leave a Reply