Geçmişten Günümüze Moda: 50’ler

Geçmişte her dönemin kendine has bir modası vardı. Ekonomik, politik ve sosyolojik bazı olaylar ve değişimler o dönemin görünümlerini etkilemiştir. Her kıyafet ve moda unsurunun o dönem hakkında mesajlar verdiğini görebiliriz. Günümüzde ise belirli bir tarz olmaksızın geçmiş yıllardan esinlenen retro parçalar yer almaktadır. 

Moda incelenmeye başlandığında şaşaalı dönemlerinin 50’lerde başladığını görebiliriz. Büyük Buhran ve II. Dünya Savaşı sonrası dünyadaki karamsar havanın değişmesi adına kadınların neşeli ve hoş görünmesi gerekiyordu. Savaştan veya yoğun çalışma temposundan dönen kocalarına memnuniyetsizliği hissettirmeme misyonu yüklenen kadınlar bu dönemde oldukça şirin ve şık görünmeye çalışırdı. Dönemin mottosu olan “Yaşasın domestik ev kadınları!” da evine dönen erkekleri memnun edecek olan mutlu ve süslü ev kadınını anlatıyordu.

Dönemin en popüler kıyafeti kloş etekler, en popüler deseni ise puantiye deseniydi. Bu popüler parçalar günümüzde de her yerde karşımıza çıkıyor. O dönemde kloş elbiseler Dior’un “New Look” adını verdiği ince beli öne çıkaran görünümü tanıtmasıyla yaygınlaşmıştı. Sizce de “New Look” ismi umut aşılamıyor mu?

Aynı zamanda ince beli ortaya çıkaran başka bir tarz olan günümüzün en şık parçalarından kalem etekler yaygınlaşmaya başlamıştı. Kalem etekler tüvit takımlara da ilham kaynağı olmuştu. Bu takımlar ve dar kesim elbiseler genellikle eldivenlerle kombinleniyordu.

Bu dönemde canlı renkler modaydı. Hem kıyafetlerde ve aksesuarlarda hem de makyaj ürünlerinde canlı renkler neşeyi anımsatıyordu, özellikle de kırmızı. Kedi gözü gözlükler, clutch çantalar, bilekte biten topuklu ve oxford tarzı ayakkabılar ve saç bantları günümüzde de oldukça rağbet gören, dönemin en popüler aksesuarlarıydı. 

Bunlar size de birilerini hatırlatmadı mı? Dönemin en ikonik iki kadını: Marilyn Monroe ve Audrey Hepburn. 

Erkekler içinse modadan bahsetmek oldukça zordu. Sürekli çalışan erkekler klasik takım elbiseden şaşmıyordu.

Dönemin erkek moda ikonu ise James Dean’di. Gençlerin ilham aldığı yakışıklı aktör, savaştan dönen veya tüm gününü işte geçiren erkek figürlerinin aksine asi ve rahat bir stil yansıtıyordu. Siyah bot, siyah deri ceket ve beyaz tişörtle çok sade bir o kadar da etkileyiciydi.

Günümüzde 1950’lerden ilham alan birçok parça yer alıyor. Puantiyeler, beli öne çıkaran etek ve elbiseler, kedi gözü gözlükler, saç bantları ve daha niceleri… Hem tarz hem de neşeli bir görünüm yakalamanızı sağlayacak bu parçalar çoğu vücut tipine de uyum sağlıyor. Erkekler için de her ne kadar takım elbiselerde regular fit yerini slim fite bırakmış olsa da James Dean tarzı gençler için her daim favori. 

Kaynakça

https://id.pinterest.com/pin/623044929684274817/

https://jdinstitute.co/new-look-by-christian-dior/

https://sammydvintage.com/vintage-style/50s/marilyn-monroe-clothing/

https://tr.pinterest.com/pin/286682332505224481/

https://tr.pinterest.com/pin/367887863304484541/

https://tr.pinterest.com/pin/406238828877517413/

https://tr.wikipedia.org/wiki/James_Dean

https://www.koton.com/tr/kadin-puantiyeli-sac-bandi/p/9YAK56026AAO97T#tab-1

https://www.modacruz.com/gozluk/kirmizi-bershka-gozluk-aksesuar_8961063

https://www.modalite.net/tr/kadin/bershka/elbise/fiyonklu-puantiye-desenli-elbise/173496/

https://www.revivalvintage.co.uk/blog/post/guide-to-vintage-1950s/

http://www.womendresslos.com/audrey-hepburns-vintage-trendy-style/

Leave a Reply