GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MODA: 70’LER

Çalkantılı siyasi ve ekonomik bir dönemde gençler kendilerini ya hak ve özgürlük arayışı için sokaklara atıyor, ya da eğlence ve müziğe bırakıyordu. 60’larda başlayan hippi modası, çiçek desenleri ve bohem tarzıyla etkisini sürdürmeye devam ediyordu.

Küresel seyahat ve sinemanın etkisiyle çeşitli stiller yaygınlaşmaya başlamıştı, etnik desenler gibi.

1970’ler bir kıyafet olsaydı kesinlikle İspanyol paça pantolon olurdu. Kızılay dağıtmışçasına kadın-erkek, yaşlı-genç demeden her kesimden insanın tercihiydi. “İspanyol paça pantolonu olmayanı dövüyorlardı” desek yeridir…

Erkeklerde orta-uzun saç görülüyordu. Uzatılmış favoriler de dönemin ikonik bir görünümüydü. Kadınlarda ise kabarık katlı kesim saçlar yaygındı. Makyaj içinse dönemin yıldızlarından Cher’in ikonik makyaj stiline bakmak yeterli. İnce kaşlar, 60’lardan gelen belirgin kirpikler, belirgin parlak farlar ve parlatıcılar…

Büyük ve sivri yakalar ve onlara eşlik eden kalın manşetler de oldukça revaçtaydı. Bu biçimdeki yakaların üzerine giyilen süveterler de 70’lerden günümüze gelip son zamanlarda tekrar trend olmuş durumdalar.

Maxi elbise ve etekler de dönemin modasına damga vurmuştu. Hem çalışma hayatına karışan, hem de salaş giyinen kadınların ortak noktası olmuşlardı. Bir yandan da halter yakalar ve mini şortlar dönemin en havalı ve dinamik görünümlerindendi.

Dönemin en çok kullanılan renkleri yeşil ve toprak tonlarıydı. Doğanın en güzel renklerinin moda olmasında çevreci akımdan gelen özgürlükçü gençlerin etkisi azımsanacak gibi değildi. Bu tonlara sahip oyuncak gibi duran kendine has ayakkabılar da unutulmazlar arasında.

60’ların sonu ve 70’lere damgasını vuran ikonlardan Jane Birkin’e baktığımızda 70’lerin modasını görmememiz imkansız. Kâküllü hacimli saçları, İspanyol paça pantolonu, ona eşlik eden dönem ayakkabısı ve bu dönemin en ilginç ve popüler parçalarından sepet çantası… Hem günlük hayatında, hem basın karşısında her kombinine eşlik eden sepet çantası kendisiyle özdeşleşmişti. Bu öyle bir etkiydi ki günümüzde özellikle son 4-5 yıldır bahar ve yaz kreasyonlarında sepet çantalar sıklıkla yer alıyor.

70’lerden günümüze kadar gelen 1976 yapımı Charlie’nin Melekleri dizisinde dönemin trendlerini oldukça net görebiliyoruz. Kaküllü ve hacimli saçlar, büyük yakalar ve halter yakalar… Aynı zamanda dizinin yıldızlarından Farrah Fawcett, saç stiliyle adeta bomba etkisi yaratmıştı.

Kaynakça:

http://content.time.com/time/covers/0,16641,19761122,00.html

https://tr.pinterest.com/pin/674132637953003048/

https://vogue.com.tr/trend/ilham-alin-jane-birkinin-sepet-cantasi/25

https://www.amazon.com/Vintage-Fashion-Disco-Style-Stamps/dp/B00BQMWZSQ

https://www.aysha.com.tr/rahat-giyimde-mont-kombinleme-ve-sik-gorunme-rehberi/395298/

https://www.etsy.com/listing/833171484/vintage-70s-procreate-color-palette-30

https://www.harpersbazaar.com/culture/features/news/g7295/cher-photos/?slide=18

https://www.menshairstylestoday.com/70s-hairstyles-for-men/

https://www.pinterest.co.uk/pin/155303887173662256/

https://www.revivalvintage.co.uk/blog/post/guide-to-vintage-1970s/

https://www.thetrendspotter.net/70s-fashion-trend/

https://www.veranda.com/luxury-lifestyle/luxury-fashion-jewelry/g34946530/jane-birkin-style/?slide=24

Leave a Reply