Metropolitan Sanat Müzesi, ya da Biz Kısaca “MET” Diyelim

Geçtiğimiz günlerde 151. yaşını kutlaması sebebiyle Google’ın “doodle” olarak resmettiği MET’ten, tarihinden, popüler kültür ve moda dünyasındaki konumundan bahsetmek istiyorum bu yazımda. Kısaca tarihine değinmek gerekirse: New York, Manhattan’ın kalbinde yer alıyor diyebileceğimiz MET; 13 Nisan 1870’te bir grup Amerikalı vatandaş ve iş insanı tarafından kuruluyor. İlk etapta Avrupa’dan gelen üç koleksiyonu bünyesine katan MET’in, bugün iki milyondan fazla sanat eseri ile dünyanın en büyük müzelerinden biri haline geldiğini söylemek, abartı olmaz sanıyorum. 1880 yılına geldiğimizde, müze bugünkü konumu olan Central Park’ın hemen yanına taşınıyor ve ana binasının dışında Manhattan’ın farklı bölgelerinde yer alan iki ayrı binasıyla birlikte toplam üç bina olacak şekilde faaliyetlerini yürütüyor. Diğer binalardan biri olan The Cloisters Manastırı bölgenin daha kuzeyinde yer alıyor ve daha çok botanik ve gastronomik sergileri içeriyor. Caravaggio’dan, Uccello’ya; Cézanne’dan Brueghel’e kadar birçok önemli sanatçının eserlerini koleksiyonunda barındıran MET, aynı zamanda Türk kültürüne dair eserleri de bünyesinde bulunduruyor.

MET Müzesi – Kaynak: LinkedIn

Popüler kültürdeki yerine gelecek olursak eğer, Metropolitan Müzesi birçok dizi ve filmde doğal bir set olarak kullanılmış. Özellikle ikonik merdivenlerine birçok sahnede rastlamak mümkün. 2000’li yıllara damga vuran dizi Gossip Girl’de ana karakter Blair Waldorf’u defalarca MET merdivenlerinde otururken izledik dizide. “Wall Street: Money Never Sleeps”, “I’m Legend”, “The Devil Wears Prada” ise izlerken MET’e rastlayabileceğimiz filmlerden bazıları.

Bütün bunların yanı sıra, ünlü MET Galası’ndan bahsetmezsek olmaz. 1973’ten bu yana her sene mayıs ayının ilk pazartesi günü düzenlenen Gala, aslında “Metropolitan Museum of Art’s Costume” yararına düzenlenen bir bağış gecesi olarak gerçekleşmekte. 1995 yılından beri ise dünyaca ünlü moda dergisi “Vogue” editörü Anna Wintour öncülüğünde devam ediyor. Peki nedir bu MET Gala’nın olayı? Onu bu kadar popüler ve eşsiz kılan şey nedir? “New York City’nin Mücevheri” olarak anılan galaya her sene dönemin en popüler isimlerinin katılması ve bu isimlerin o senenin temasına göre dünyaca ünlü giyim markalarından seçtikleri dekor kıyafetlerini sergilemeleri, kuşkusuz en dikkat çeken detay. Gala davetiyesini Anna Wintour’un göndermesi ve davetiyenin $25.000 dolar ücret ödeyerek alınabilmesi ise diğer bir önemli detay. Geçtiğimiz sene korona virüs sebebiyle gerçekleştirilemeyen gala bu sene, 3 Mayıs 2021 tarihinde her zamanki yerinde, 5. Cadde’deki MET merdivenlerinde düzenlenecek.

Rihanna’nın 2015 MET Gala’da giydiği ikonik elbisesi. Kaynak: Vogue

Eğer siz de MET’i evden pek de fazla çıkamadığımız bu zor günlerde 360° sanal tur şeklinde ziyaret etmek ve keyifli vakit geçirmek isterseniz aşağıya bırakacağım linki ziyaret edebilirsiniz:

https://www.metmuseum.org/art/online-features/met-360-project

Leave a Reply