27. Gezici Festival, ‘Festival on Wheels’ 2-8 Aralık’ta Ankara’da

Ankara Sinema Derneği tarafından bu sene 27.’si düzenlenecek olan “Festival on Wheels” namıdiğer Gezici Festival 2-8 Aralık Ankara Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşuyor. 24 Kasım’da biletleri satışa çıkacak olan bu festival, bu sene 14 ülkeden 9 filmle karşımıza çıkıyor.

Ankara Sinema Derneği’nden bahsedecek olursak, 1998’de bir grup sinemasever tarafından kuruldu. Kurulduğu tarihten bu yana Türkiye sinemasına ve yönetmenlere büyük katkılar sağladı. 27. kez düzenlediği ve dünya sinemasından filmleri Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde izleyiciye ulaştıran bu festivalin yanı sıra sinemaya değer katmış birçok insanın anısına kitaplar yayımladı. 2008’den beri yalnızca Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanındaki uluslararası film festivallerinde Türkiye’yi temsil etme görevini üstlenerek sinemamızın dünyada tanınırlık kazanmasına yardımcı oldu ve sinema ile ilgili her alanda varlık göstererek hem Türkiye’de hem de dünyada sinemaya katkı sağlamaya devam ediyor.

Gezici Festival 2022’de Kore’nin Oscar Adayı Park Chan Wook’tan Decision To Leave (Ayrılma Kararı), İrlanda’nın Oscar Adayı Colm Bairéad imzalı The Quiet Girl (Sessiz Kız), Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü ile dönen Lukas Dhont imzalı Close (Yakın), ve Münih Film Festivali’nden En İyi Yönetmen seçilerek Alman Sineması Yeni Yetenek Ödülü ile dönen Sophie Linnenbaum imzalı The Ordinaries (Figüranlar) yabancı filmler arasında ilgi çekiyor. Yerli sinemadan Belmin Söylemez imzalı Ayna Ayna, Özcan Alper’den Karanlık Gece, Selcan Ergun’den Kar ve Ayı, Ümran Safter’den Kabahat, Çiğdem Sezgin’den Suna izleme şansı yakalayacağımız filmler arasında.

24 Kasım’da satışa çıkacak olan biletler hakkında daha fazla bilgiye Ankara Sinema Derneği’nin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply