736162_658652310825268_1813492645_o

Bir önceki yazımızda Bilkent İktisat Bölümünün CEO (Cooperative Economics Organization) programı kapsamında yapmayı tasarladığı projelerden bahsetmiştik. Bu projeler hayata geçmeye başladı. Bu yazımızda, bu projelerden biri olan “Trademasters” projesinin başlamış olduğunu müjdeleyerek, bundan sonra neler olacağını anlatacağım.

Bu projenin başladığı ve devam ettiği yerin, A binası girişindeki camekanla kaplı bölüm olduğunu belirtmeliyiz. Geçtiğimiz yıl Fiero kafenin olduğu yerde artık Trademasters Economics Platform bulunmaktadır. Bir çok öğrencinin hatta bir çok öğretim görevlisi ve çalışanın aklındaki büyük soru işareti olan bu yer, Trademasters projesinin gerçekleştiği yerdir. Şimdi bu proje kapsamında neler yapıldığından bahsedelim.

 

Trademasters Economics Platform'un Açılışından Bir Kare

Trademasters Economics Platform’un Açılışından Bir Kare (solda İktisat Bölüm Başkanı Sn. Sayek, ortada Rektör Sn.Atalar)

Bahsedilen camekanın üzerinde de yazdığı gibi bu oda İş Bankasının sponsorluğunda yapılmıştır. Finans konusuna ilgi duyan ya da merak eden herkesin ziyaret edebileceği bu odada, Türk ve Dünya borsalarının işleyişi ve aynı zamanda para piyasaları konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. İş Bankasının gerçekleştirdiği bu proje ODTÜ ve Bilkent Üniversitesinde eş zamanlı olarak yapılmaktadır.

Geçtiğimiz ay 10 öğrenci bu odada eğitimler aldılar. İş Yatırım Ankara Şube Başkanı Sayın Tarkan Akgül başta olmak üzere toplamda 6 yatırım uzmanı bu öğrencilere eğitim verdiler. Eğitimde, borsa ve para piyasasının işleyişi hakkında bilgiler veren uzmanlar, daha sonra bilgisayarlarda yüklü olan Trademasters International ve Trademasters FX programlarının çalışma prensiplerini anlattılar. Bu eğitim sonunda öğrenciler, hem finans konusunda bilgi sahibi oldular, hem de bahsedilen programları kullanmayı öğrendiler.

Geçtiğimiz hafta itibariyle bu öğrenciler, dönüşümlü olarak bu odada asistanlık yapmaya başladılar. İsteyen herkes Trademasters Room adı verilen bu odayı ziyaret edebilir. Finans konusuna ilginiz olmasa bile neler olup bittiğini görmek için de bu odayı ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz bu programlarda Dünya borsalarının yer aldığını söyledik. Peki siz orada borsacılık oynayabilecek misiniz? Cevap elbette evet. Herkesin kendisine ait bir hesabı ve kullanıcı şifresi olacak. Bu hesap aracılığı ile “sanal para” ile trade yapabileceksiniz. Sanal para ifadesinin altının önemle çizilmesi gerekiyor. Bu odanın amacı finans konusunda eğitimdir. Tabi ki eğitim teoride kalırsa pek de bir işe yaramaz. Bu nedenle gerçek hayattaki verilerle siz de bu ortama gireceksiniz, ancak söylediğim gibi sanal paralarla. Daha detaylı bilgiler için hepinizi bu odayı ziyaret etmeye bekliyoruz.

 

Leave a Reply