“Sanattan mahrum bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” demiş Atatürk yıllar önce. Namık Kemal ise sanatın en büyük yapıtaşlarından olan tiyatroyu aşka ve evrene benzetmiş. Belki buradan bir parçada olsa anlaşılabilir tiyatronun derinliği, genişliği ve gizemi.tiyatro-perdesi-kantocu-ile-aralaniyor-3024474_7641_o

Tiyatro denilince kimilerinin aklına o klasik tanım gelir; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı. Ama çoğu insan için bu tanımın ötesindedir tiyatro. Kimilerine göre bir hobi, kimilerine göre boş zamanlarını geçirmek için olan bir aktivite, kimilerine göre aşk, kimilerine göreyse hayattır. Sahnenin üstünde olmak bambaşka bir his iken, koltuklardan sahnedeki duygulara eşlik etmek paha biçilemezdir çoğu zaman. Aslında hayatın ta kendisi değil midir tiyatro? Her insan izlediği en az bir oyunda kendini bulmamış mıdır? Anlatılan hikayeler, karakterler, o hikayelerin seyirciye geçişi hayattan izle taşır daima. İşte bundandır ki 27 Mart Dünya Tiyatro Günü 1961 yılından beri kutlanmaktadır.

Uluslararası Tiyatro Birliği tarafından kurulan bu değerli gün, her sene artarak devam eden birçok farklı etkinlik sağlamaktadır. En göze çarpanı ise ilkini 1962’de Jean Cocteau’nun yazdığı bildirgedir. Her yıl, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne özel olarak, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni ya da yazarı evrensel bir bildirge yazar. Bunun yanı sıra büyük gösteriler, tiyatro festivalleri gibi etkinliklerde bu özel gün anısına düzenlenir.

Bilkent Tiyatro Bölümü birbirinden değerli 3 oyunla Bilkent Üniversitesi öğrenci ve mensuplarına bu değerli günü dolu dolu yaşatmaya hazırlanıyor. 28 6274284Mart 2016 pazartesi günü gerçekleşecek temsil ve gösterilere herkesi davet eden Bilkent Tiyatro Bölümü ilk olarak seyirci karşısına ‘Fencing and Commedia Dell Arte Scenes’ adlı eserle çıkacak. Saat 12.30’ta Bilkent Tiyatro Salonu’nda gerçekleşecek bu temsil GE 250 kapsamında 20 puan. İkinci olarak saat 18.00’da Bilkent Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek olan ‘Mouthgasm’ İngilizce bir oyun olma özelliği taşımakla beraber GE 250 kapsamında 40 puan. Bu değerli günün sonuna doğru gelindiğindeyse saat 20.00’da Bilkent Tiyatro Salonu’nda ‘Gizli Oturum’ adlı oyun seyircileriyle buluşacak. Bu temsilde GE 250 kapsamında 40 puan. Bu gün içerisinde yer alan birbirinden değerli 3 etkinliğinde girişleri ücretsizdir.

Hafta sonuna gelmesinden dolayı 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü bu sene 28 Mart 2016 pazartesi günü yaşatacak ve anacak olan Bilkent Tiyatro Bölümü’ne ben şahsım adına teşekkür ediyorum. Tiyatronun vakit öldürme yeri değil de gerçek bir sanat olduğunu düşünüp, gönülden bağlı olan herkesin Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun!

dtgsosyal_20130327113549

Leave a Reply