Yaklaşık 3 yıldır yaşanan Suriye krizinden en fazla etkilenenler şüphesiz ki Suriyeliler oldu. Şimdiye kadar birçoğu hayatından oldu, birçoğu da yaşadıkları, büyüdükleri yerlerden göç etmek zorunda kaldı. En uzun kara sınırı olan ülkede büyük bir insanlık dramı yaşanırken bu süreçten etkilenmemek elde değildi. Savaş, patlayan bombalar, kan, gözyaşı, terör, kimyasal silahlar…

Bozgunculardan, zalimlerden kaçarak yaşama haklarını kurtarabilmek için küçük umutlar ama büyük hayallerle sınırımıza gelen Suriyeli misafirlerimiz bugün Türkiye’de büyük bir nüfusa ulaştı. Milyonlarla ifade edilen misafirlerimizin içinde bulunduğu koşullar ise oldukça ağır.

Ankara’da Suriyeliler’in yoğun olarak yaşamaya çalıştıkları semtlere gidildiğinde çok açık bir şekilde insani şartların asgari düzeyde olduğu görülebilir. Sağlık problemleri, fakirlik, yoksulluk, ısınma problemleri, açlık, işsizlik ve çeşitli suçların kıskacında kalan Suriyeli vatandaşların bu durumu ise insanların vicdanını sorgulatır cinsten.

Çevrelerinde ne olup bittiğinden habersiz iki Suriyeli çocuk

İşte tam da böyle bir süreçte Bilkent Üniversitesi Umudun Yurttaşları Projesi (UYP) Ankara’nın, belki de ülkemizin, en düşkünleri olan Suriyeli misafirlerimize bir can suyu oluyor!

Yaşamlarını idame ettirme gayretinde olan misafirlerimizin en önemli ihtiyaçlarından birisi ise gıda. Bunun farkına varan üniversite kulüplerimizden UYP önümüzdeki günlerde gıda yardımı kampanyasını başlatıyor. Geçen sene de bir benzeri gerçekleştirilen kampanyanın bu dönemki hedefi ise çok daha büyük.

Yardımlarınızı 16-17 Mart Çarşamba-Perşembe günleri ve 21-22 Mart Pazartesi-Salı günlerinde, saat 10:00-18:00 arası Bilkent Merkez Kampüs A binası (İİSBF) önünde veya Doğu Kampüs N binası önündeki standlara ulaştırabilirsiniz.

Bu yardımlar, UYP’de çalışan öğrenciler tarafından paketlenip depoda saklanarak misafirlerimize ulaştırılacaktır. Oldukça titiz bir şekilde takip edilen yardımlar, Suriyeli muhtaç göçmenlere itina ile teslim edilmektedir.

Yardım kampanyası için kabul edilecek gıdalar ise kısa sürede bozulmayacak ürünler olmalıdır. UYP’nin belirlediği örnek gıda listesi şu şekildedir:

7d3416ac-81db-4710-9d4b-107e0947a358“- Pirinç
– Kırmızı ve Yeşil Mercimek
– Makarna
– Sıvıyağ
– Tuz
– Konserve Gıdalar
– Un
– Çay
– Şeker
– Bebek maması
– Süt
– Baharatlar

Ve aklınıza gelebilecek her türlü bozulmayan gıda ürünü..”

Bu işin mimarları olan ve kendilerini “Umudun Yurttaşları” olarak tanımlayan bu grup ise Suriyeli misafirlerimize umut olmanın yanı sıra bizlere de “insanlığımızı” öğreterek yüce bir misyonu üstleniyorlar. İnsanlığın suskunluğuna karşı dil, din, ırk ve renge bakmaksızın vicdanlarının seslerini dinleyen bu grup bizleri de harekete geçirmekteler. Bize düşen ise, bu vefakar ve yardımsever ruhları taklit edebilmekten fazlası değil.

Gönüllü bir “Umudun Yurttaşı”

Tüm bunların neticesinde zihinlerimizi işgal eden soru ise şudur;

Babasını ve annesini kaybeden bir yetimin yüzünde tebessüm olmaya,
Bebeğini savaşta kaybeden bir annenin gözünde bir sevinç gözyaşı olmaya,
Hep beraber vefa hissini tatmaya,
Bu toprağın insanına “kardeşim” diyen bir sinede umut ışığı olmaya,
İnsana “insan” olduğu için değer vererek vicdan çorbasında “tuz” olmaya
Var mısınız?

Eğer “Varım!” diyorsanız, UYP sizi harekete geçmeye çağırıyor!

Umudun Yurttaşları, herkesi insanlığa umut olmaya davet ediyor!

 

Umudun Yurttaşları Projesi gıda yardımı kampanyası tanıtımı için;

Leave a Reply