Grafik Tasarım Öğrenci Alım Şartlarında Değişikliğe Gidiyor!

 

Bir önceki yıla kadar yetenek sınavı ile öğrencileri bünyesine katan Grafik Tasarım Lisans Programı, 2016 yılı itibarıyla öğrenci alım usulünde değişikliğe gidiyor. Buna göre, daha önce zorunlu olarak “Desen” ve “Mülakat” sınavlarından geçen öğrenciler, artık bu sınavlar yerine ÖSYM’nin uyguladığı merkezi yerleştirme sistemine göre değerlendirilecek. Gerekli olan LYS TM-2 puan türünde yeterli sıralamayı haiz öğrenciler bölüme kabul edilecek.

Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Lisans Programı kapsamında, öğrencilerinin farkındalık ve özgünlük kazanmaları amacıyla oluşturulmuş bir müfredatın uygulandığı söylenebilir.

Bilkent Grafik Tasarım Lisans Programı ilk yıllarında öğrencilerine temel tasarım stüdyolarının yanında sanat ve kültüre giriş, tasarım araçları ve teknikleri, desen ve dil dersleri de sunmaktadır.  İkinci yıl görsel iletişim, tipografi, fotoğraf ve bilgisayar programları üzerinde yoğunlaşır. Üçüncü yıl, öğrencilerin tasarım bilgisini geliştiren ve görsel tasarımın belirli alanlarına dair farkındalık kazanmalarını sağlayan ileri düzeyde derslerden oluşur. Bu yıldan itibaren, öğrenciler, sanat felsefesi, sanat yapıtının analizi, tasarım konuları gibi kuramsal derslerin yanı sıra, ana programı destekleyen ve zenginleştiren geniş bir yelpazeye yayılmış seçmeli dersler alırlar. Dördüncü yıl öğrencileri profesyonel hayata hazırlar ve onları tasarımda kendi ses ve yaklaşımlarını bulmak yolunda teşvik eder (Grafik Tasarım Lisans Programı).

11075

20 kişilik kontenjana sahip Grafik Tasarım Lisans Programı, öğrencilerine burs alabilme şansını sunar. Alacağı puan ve yetenek sınavındaki performansına göre değerlendirilen 13 öğrenci %50 burs alabiliyorken; 3 kişi tam bursla kabul edilir.

Daha fazla bilgi almak için ilgili bölümün sitesini veya aday öğrenci adresini ziyaret edebilirsiniz!

Kaynakça

http://www.gra.bilkent.edu.tr/tur/lisans.html

 

Leave a Reply