Metallica Through The Never

Dünyanın en büyük ve en önemli metal gruplarından biri olan Metallica bu sefer de beyaz perdede. 2008’de çıkardıkları son albüm ‘Death Magnetic’ ve 2012’deki turnelerinden kolajlarıyla Metallica hem belgesel hem de film karışımı bir eserle sinema ve Metallica severlerin karşısında. Üstelik 3D!

Filmin konusundan kısaca bahsetmeden önce ‘roadie’ kelimesinin tanımını yapmakta fayda var. Müzik gruplarının sahne arkası, getir-götür işleri gibi bölümlerinde çalışan, ellerinden genelde türlü iş gelebilen elemanlara ‘roadie’ deniyor. Bu ‘roadiler’ sahne ışıklarından tutun da grup üyelerinin sularına kadar her şeyleriyle ilgileniyor. Gelelim filmin konusuna. Trip adında genç bir ‘roadie’ Metallica’nın konserinde görevlidir. Kendisine bir kargo işi verilen Trip’in başına yolda ilginç şeyler gelir ve Metallica’nın konserine yetişmek için çabalamakla beraber, gerçekdışı birtakım olayların ortasında bulur kendini.

Yönetmenliğini Nimrod Antal’ın yaptığı bu görsel şölende, başrolde Trip rolünde Dane DeHaan ve Metallica grubunun üyeleri James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett ve Robert Trujillo çıkıyor karşımıza. Yönetmen Nimrod Antal’ı Predators (2010), Boş Oda (2007), ve Kontroll (2009) gibi filmlerden tanıyabilirsiniz. Aynı zamanda başroldeki Dane DeHaan’ı da The Place Beyond the Pines, Kill Your Darlings, The Amazing Spider-Man 2 gibi filmlerde izlemiştik.

Filmde Metallica üyelerinin dördü de bizzat kendileri oynadıkları gibi, bölüm bölüm 2012 turnelerinden performanslar bulunmakta. Özellikle Metallica severlerin büyük ilgisini çeken film 27 Eylül’de Amerika’da vizyona girdi. Filmin Türkiye’de ne zaman vizyona gireceği ise merak konusu. Ancak Metallica’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Türk Metallica hayranlarının aylardır vizyona çıkmasını bekledikleri “Through The Never”ın DVD’si 28 Ocak 2014’te piyasaya çıkacak.

Herkese şimdiden iyi seyirler diliyor, ve bitirişi de Through The Never’ın fragmanı ile yapıyoruz:

Leave a Reply