Gezici Festival 29 Kasım-5 Aralık’ta Ankara Durağında

1393742_596740897028501_1259494744_n

Sonbahar kışa döner, sınav, proje, sunum zamanı gelip öğrencileri yorarken havada kar kokusunu duyarsınız. Anlarsınız ki aralık gelip dayanmıştır kapıya. Soğuk havaya katlanmak ne kadar zor olsa da kasım sonunun  yılın beklenen en güzel etkinliğini alıp getirdiği doğrudur Ankara’ya. Berlin, Cannes, Sundance gibi film festivalleri seçkilerinde yer alan filmler dünya sinemasının güzellemeleri etrafınıza dizilir. Sinemayla iç içe, dopdolu bir hafta sunar Gezici Festival.

Bu yıl çıktığı yolda 19. Yaşını kutluyor, bir parçası eksilerek. Yol arkadaşı Tuncel Kurtiz’i ansız kaybetmenin acısını yaşıyor, yasını tutuyor. Bu yıl festivalin ilk durağı ustaya saygı ve hatırasını yaşatmak adına Tuncel Kurtiz’in çok sevdiği Edremit’te olacak. Aramızdan zamansız ayrılışının gölgesi Behiç Ak’ın festiaval için tasarladığı kapakta ve programın içeriğinde kendini gösteriyor. Edremit’ten sonra Ankara’yla devam edecek festival bu yıl da Sinop’ta sona erecek.

gezici-festival-19-yolculuguna-tuncel-kurtizle-

Festivalin Ankara’daki açılışı ise bir başka özel etkinlikle gerçekleşiyor. Sinema dünyasını sarsan yapıtlara imza atan Alfred Hitchcock’un sessiz filmlerinden Santaj (Blackmail) Ankara seyircisiyle ilk defa buluşacak. Bu buluşmaya Hakan A. Toker’in piyanosu eşlik edecek. Ankara Resim ve Heykel müzesinde olacak gösterim Gezici Festival ve British Council işbirliğinde gerçekleşecek.

29 Kasım-5 Aralık tarihinde gerçekleşecek festivalin temposu oldukça yoğun ve hızlı. Festivalin dünya sinemasına açılan kapısı bu yıl da oldukça zengin. ABD’den Fransa ve Lübnan’a, Meksika’dan Kore ve Şili’ye kadar uzanan geniş bir yelpaze karşılayacak sizi. Özgürlük ve demokrasi üzerine düşündürmeyi amaçlayan “Ne Yapmalı?” bölümü de festivalin dikkat çekici gösterimlerinden olacak.  Şiirleri ve  romanlarıyla birçok okuyucunun saygısını kazanmış Barış Bıçakçı’nın hazırladığı seçki, Köken Ergun’un Video işleri ve Deneysel Sinema: Avusturya-Türkiye adlı üç farklı konsept sunuyor  festival, çok değer verdiği seyircisine bu yıl.

1461086_595415507161040_620957658_n

Türkiye seçkisinde ise festivallerde seyirciyle buluşmuş ya da vizyona girip ancak bir, iki hafta gösterimde kalabilmiş, pek çok seyircinin göz ardı ettiği Gözümün Nuru, Sen Aydınlatırsın Geceyi ve Jin, bu yılın sonlarına doğru vizyona girmesi beklenen Köksüz, Soğuk, Kusursuzlar ve Yozgat Blues filmleri var. Neredeyse her birinin gösteriminde yönetmenleriyle söyleşi imkanı olacak.

Kısa iyidir ve Çocuk Filmleri bölümü de festivalin kemikleşmiş gösterimlerini oluşturuyor. Gezici Festival’in her yıl seyircisine ulaştırmaya çalıştığı kısa film gösterimleri bu yıl da hareketli. Hem Dünya sinemasından hem de Türkiye Sineması’ndan kısa filmler seyirciyle buluşacak.

Kısa filmlerin gösterimleri ücretsiz olarak Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleşek. Diğer gösterimlere ise Kızılay Büyülü Fener ev sahipliği yapacak.

Gezici Festival şimdi her şeyiyle hazır. Peki siz hazır mısınız?

 

Festival programına ait daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilir ve programı indirebilirsiniz.

http://www.gezicifestival.org/img/19.ankara_program.pdf

Keyifli seyirler…

Leave a Reply