Sıla’dan Yeniliklerle Dolu Bir Albüm: “Yeni Ay”

sılll

“Kafa nereye biz oraya” dedi onu dinledik aklımız ne derse onu yaptık . “ Ben yoruldum söyle senin gücün var mı” dedi fark ettik ki biz de yorulmuşuz. “Oluruna bırak her neyse geçer” dedi bu kez de boşverdik, herşeyi oluruna bıraktık. Şimdi de 2007 yılında kendi adını taşıyan “Sıla” albümüyle müzik piyasasına giren Sıla’nın merakla ve heyecanla beklenen beşinci stüdyo albümü “Yeni Ay” Sony müzik etiketiyle 18 Şubat 2014’te müzik marketlerde yerini aldı.

Genç, dinamik, yaratıcı ve renkli olarak tanımlıyorum ben “Yeni Ay” albümünü. Ergin Turunç’a ait albüm fotoğrafları özellikle de kapak fotoğrafı, bu söylediğim özelliklerin tümünü içinde barındırıyor. Aklıma takılan bir şey var . Albümün adı neden “Yeni Ay”. Hemen başladım araştırmaya yeni ay nedir ve bu albüme nasıl isim olmuştur diye. Ayın evrelerinden biri olan yeni ay evresinde, ay tam olarak güneş ile dünya arasındayken aydınlık yüzü dünyadan hiç görünmezmiş. Ayın aydınlık olmayan tarafı dünyaya dönükmüş. Ay, dünyadan açıkça görülemezmiş. Aynı zamanda yeni ay eskiye ait olan her şeyi siler ve yeni bir döngüyü selamlar. Başlangıçları müjdeler. Bir de bunun üstüne albümün önsözünü okuyunca,  anlam belirdi. Bu albüm Sıla’nın kendi içindeki aydınlık ve karanlık yüzlerini görüp hem sözü hem müziğiyle kendisini yenileyip geliştirdiğini ima eden bir albüm…  Tabii ki bu benim yorumum. Albüm henüz daha çok yeni olduğu için bu çıkarımım ne kadar doğru kesin bir bilgiye ulaşamadım. Benim tüm bu çıkarımları yapmamı sağlayan önsöz ne mi?

“Her şeyi değiştirmeli, giydiğin pantolonu, üstündeki süveteri, gün yüzü görmemiş duvarından korkan, tüm kısraklar kalkmalı şaha, önce affetmeli neyse madun, sonra öpmeli ananın çocuğu sardığı gibi kucakta, ve nihayet dönerde azimet, gayretle döner yüzüm yeni aya.”

Albümün içeriğine gelirsek, albüm iki CD’den oluşuyor. Henüz almayanlar  neden diye düşünebilirler. Birinci CD’de on bir şarkı var, diğer CD’de ise bu albümün demo kayıtları. Bence Sıla demoları da dinleyicilerine ulaştırarak o kayıt anındaki samimiyet ve sıcaklığı da hissetmemizi sağlamış, çok da güzel olmuş. Albümdeki şarkılar sırasıyla: Yabancı, Vaziyetler, Yeter, Reverans, Sevgili Kaybım, Merhabalar, Doldur, Hediye, Saki, Tamam mıyız? ve Yabancı’nın Bedük versiyonu. Albümdeki favori şarkım, şu sıralar radyolarda da sıkça kulak verdiğimiz, klibi de çekilen albümün çıkış parçası “Vaziyetler”. Şarkı oldukça ritmik ve eğlenceli. Ayrıca nakaratı oldukça manidar. Kimi zaman aklımızdan geçen düşünceleri bu sözlerle ifade etmesek de düşündürüyor : “Bu vaziyetler hayra alamet değil de durdum düşündüm, yine niye beni buldu eziyetler, aklımı nerde düşürdüm.” Albümün prodüktörleri Sıla Gençoğlu ve yıllardır müzik kariyerinde yan yana yürüdüğü Efe Bahadır. Albümde iki şarkı dışındaki tüm şarkılar bu ikilinin ilham ve yaratıcılık dünyasından dökülmüş notalara, kağıtlara.  “Yeni Ay” albümünün mastering’ini ise Gramy ödüllü, Marc Antony ve Adele gibi sanatçıların albümünde birlikte çalıştığı Tom Coyne yapmış. Albümün demolar CD’sindeki şarkılar sırasıyla şöyle: Geldik, Sevgili Kaybım, Yeter , Yabancı, Vaziyetler , Doldur, Merhabalar , Tamam mıyız, Saki, Reverans, Hediye, ve Gittik . Ben albümü özellikle demolarıyla birlikte verdikleri için çok daha fazla mutlu olarak aldım, dinledim ve beğendim. Müzikle kalın!

sila_yeniay_87458321

Leave a Reply