Muse’un Son Albümü: Drones

Birbirinden şahane albümlerin piyasaya sürülmesiyle birlikte geçtiğimiz yaz, müzik dünyası için oldukça bereketliydi. Bu albümlerden bir tanesi de hem gitar çalışıyla hem de sahne performansıyla gönüllerde taht kuran Matthew Bellamy’nin liderliğindeki Muse tarafından çıktı. İsmi Drones olan albüm, içeriğiyle de Matt Mahurin tarafından dizayn edilmiş kapağıyla da oldukça ilgi çekici.muse-drones-album-stream-listen

 

Öncelikle Drones bir konsept albümü. Yani albümde birden fazla, birbirine benzeyen konular işlenmiş. Albüm, karanlık bir havada. Örneğin bazı şarkılarda distopik, kaos içinde bir evren yaratılmış bazı şarkılarda ise politik oyunlar, kirli ilişkiler anlatılmış. Bazı şarkılarda teknolojinin ve makineleşmenin insanlar üzerindeki negatif etkilerine dikkat çekilirken, bazı şarkılarda ise insanların diğer insanlar veya varlıklar tarafından kontrol edildiğine vurgu yapılmış. Albüm genellikle karanlık bir havada olmasına rağmen şarkılarda insanlar tarafından başlatılacak direnişle her türlü “modern insan sorunu”nun üstesinden gelinebileceği umudu da korunmuş.

Şarkıların konuları ise bence oldukça güzel çünkü günlük hayatta insanlarla konuştuğumuz konular hakkında şarkılar yazılmış fakat şarkı sözleri biraz vasat. Anlaşıldığı kadarıyla Muse, şarkılarında işledikleri sorunsallara ilişkin genellikle klişelerle dolu, fazla şiirsel olmayan sözleri yeterli bulöuş.

Albümün müziksel altyapısına ise söyleyebilecek bir şeyim yok, tek kelimeyle muhteşem. Şarkılar genelinde muhteşem riffler (gitarla yaratılmış, şarkı genelinde kullanılan melodi) barınıyor. Kullanılan gitar tonları da oldukça farklı, genel olarak rock müzikte kullanılan pedallardan farklı pedallar kullanılmış veya türlü pedal kombinasyonları denenmiş. Ayrıca bazı şarkılarda da orkestrayla elektro gitarın mükemmel birleşimi var ki ikisi olağanüstü güzel bir tını oluşturuyor. Ayrıca gitar soloları da gönüllerde taht kuracak cinsten. Bunlara ek olarak, bateride de yer yer klasik bateri yerine farklı sesler türetilebilen elektronik bateriler kullanılmış ki şarkılara biraz daha hareketlilik katmış. Yani Drones müzikal manada oldukça renkli.

Albümde 12 tane şarkı var ve albümün uzunluğu yaklaşık 54 dakika. Albümün bir tanesi hariç bütün şarkıların sözleri grubun solisti ve gitaristi olan Matthew Bellamy tarafından yazılmış. Muse’un üç senelik sessizliği sonrasında 5 Haziran 2015’te piyasaya çıkan Drones müzik eleştirmenlerince biraz düşük notlar almış, buna rağmen yine de gayet iyi satış rakamları yakalamış bir albüm. Muse tarafından yapılmış ve Warner Bros. Records ve  Helium 3 tarafından kaydedilen albüm bence yazın en iyilerinden bir tanesiydi.

Leave a Reply