KALT İLE İMKANSIZ SENARYOLARIN DERİNLİKLERİNE (ŞARAMPOLE) BİR YOLCULUK: İŞTE BU BİZİM HİKAYEMİZ

Havaların güzelleşmeye yüz tuttuğu ve küçük umut taneciklerini yüzümüze üfürdüğü ancak mevcut koşulların, üstüne en fazla ganyan oynanan at misali, dört nala iki gramlık keyfimize kastetmesiyle tadımızın tuzumuzun kalmadığı günlerdeyiz. Absürtlükler imparatorluğu olan coğrafyamızın el verdiği ölçüde kendimize küçük mutluluklar yaratıyoruz. Fakat mizah, önlenemez yükselişini aktivist ve espritüel genç bireyler, Kadıköy eşrafı ve ülkeyi güldürme yoluna baş koymuş diğer memleketlilerimiz sayesinde bir şekilde yolunu bularak sürdürüyor. Netflix de, eksik olmasın, buz gibi İngiliz mizahı ve pek anlam verilemeyen ama deneyselliğiyle takdir toplayan müzikal stand-up örnekleriyle vakit buldukça bizim memleketli ekibimize destek atıyor. Ancak tüm bu şakalı komikli içeriklerin arasında öyle bir mertebe var ki; eğlendirirken düşündürüyor ve düşündürürken “Ben şu an ne yapıyorum acaba?” sorusunu insanın alnının çatında vuku bulduruyor. Bu mertebenin sahibi ise oldukça  sonuç odaklı, janti ve çarpıcı bir oluşum olan KALT. Kendileri YouTube kanallarının yanı sıra tanımlanamaz podcastleriyle (KALT’ın Podcast’i) ‘buna da gülünmez abim’cileri ayıklayıp zevksizler oyundan çıksın dedirtiyor. Bu piyasa katalizörü oluşumun iki üyesi ise metal müziğe gönül vermiş sarkazm üstadı Ozan Akyol ve Babaeskili edebiyat üstadı Erman Çağlar (Kendilerinin O Sırada isimli iki kitabı bulunmaktadır. Evet, iki tane. Devam filmi gibi düşünün). Kendisini içeriklerde sık sık göremesek de KALT’ın bütünlüğünü ve üyeler arasındaki koşulsuz doğal çekimi sağlayan ekibin bir diğer parçası ise Hasan İnceler (Kendisini spesifik sıfatlarla açıklamak olanaksız çünkü doğuştan komik bir birey ama özünde narin, Allah vergisi diyelim).

Ozan Akyol, Hasan İnceler ve Erman Çağlar

Bu hak edilmiş uzun girişin ardından, bugün size bahsetmek istediğim ve keyiflerinizi gıcır düzeye getirme ihtimali barındıran asıl konu ise Ozan Akyol ve Erman Çağlar’ın 5 Eylül 2020 tarihinde “Tehlikeli Koyun” isimli bölümüyle yayın hayatına başlayan yeni podcasti: İşte Bu Bizim Hikayemiz. Şimdiye kadar yayınlanmış 4 bölümü olan bu podcastin bölüm isimleri sırasıyla şu şekilde: Tehlikeli Koyun, Kibar Tanrı, Bir Ağa Bağlan ve paylaştıkları son bölüm olan My Dying Penis. İçerikten söz etmeden önce bölüm isimlerine dikkat çekmek isterim. Her bir isim birer başyapıt ve adeta Sundance, Toronto, Locarno gibi film festivallerinde boy gösteren birer bağımsız sinema örneği tadındalar. İçeriğe gelecek olursak yine bağımsız sinema benzetmesine sığınmak mümkün gözüküyor. Değerli Akyol ve Çağlar’ın podcastin açıklamasında yer verdiği üzere birbirlerine imkansız senaryolarını anlatmalarına ve bu senaryolarla ilgili akılalmaz bir ciddiyetle beyin fırtınası yapıp daha da imkansız hâle getirmelerine tanıklık ediyoruz. Birbirinden bağımsız olan bölümler arasında Erman Çağlar rasyonelliği ve sürprizlerle dolu Ozan Akyol faktörü dışında herhangi bir devamlılık mevcut değil.

Caner Özyurtlu’nun Loş Sohbet programından bir kare

Hem KALT’ın Podcast’i hem de İşte Bu Bizim Hikayemiz’de göze çarpan en kıyak unsur ise ekibin hayata dair tespitlerinin isabet oranları. Her bölümde yer verilen bu tespitlerin yelpazesi ise oldukça geniş. Bir Ağa Bağlan isimli bölümde Türkiye’nin aşiret dizileri ve toksik masküleniteyle imtihanı ensemizden sırtımıza minik bir kartopu gibi yuvarlanıyor. My Dying Penis bölümü ise güldürürken arkasında cinselliğe dair ciddi soru işaretleri bırakıyor. Zira bu senaryoda ait olduğu bedenden kopup bireyleşmiş bir penisin tanıştığı yeni düzen insanı epeyi afallatıyor. Ben mi bu tespitleri yüceltmeye meyilliyim diye düşünürken pat karşımıza ağa rolünde Özcan Deniz’in düşünüldüğü bilgisi geliyor. Tam o anda bölüm genellenebilirliğini ve yadsınamaz doğruluk payını yeniden kazanıyor.

KALT’ın 23 Nisan kutlaması

Bölümlere ilişkin vermiş olduğum bu detayların sizleri abandone ettiğine emin gibiyim fakat bir şans verip dinlemeniz hâlinde ne kadar haklı olduğum ortaya çıkacaktır. Dünyanıza yeni bir boyut açabilir ve hiç olmazsa yaklaşık 50 dakika boyunca “ciddi ve aşırı önemli ülke gündemi”ne bir paydos vererek ileride strese bağlı olarak sahip olmanızın olası olduğu hastalıkları geciktirebilirsiniz. İşte Bu Bizim Hikayemiz, Spotify ve Apple Podcasts’te mevcut. Sizlere uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum. Bir de yaratıcı senaryolarınızdan asla vazgeçmeyin çünkü “Bu dünyanın içerikten başka hiçbir şeye ihtiyacı yok!”

Hoşça kalın gönül dostları.

Leave a Reply