Jehan Barbur: Bilkent Mezunu Çağdaş Bir Kadın Ozan

"Jehan Barbur"

“Jehan Barbur”

12 Nisan 1980 yılında doğan Jehan Barbur, 18 yaşına kadar İskenderun’da okuyup İskenderun’da büyümüştür. 1998-2002 tarihleri arasında okuduğu Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden derece ile mezun olmuştur. Üniversiteden sonra İstanbul’a yerleşip, 2004 – 2009 tarihleri arasında birçok farklı grupta solist olarak çalışmış, birçok dizi ve sinema filmi müziğine sözleri ve sesiyle hayat vermiştir. (Bunlardan birkaçı; Günahım Neydi Allah’ım, Kadın Her Zaman Haklıdır, Sır Gibi, Gökten Üç Elma Düştü, Cesaretin Var mı Aşka, Asi, Ali’nin Sekiz Günü, Gece Sesleri, Çılgın Dershane, Tövbeler Tövbesi, Adını Feriha Koydum, Kül ve Ateş, İffet, Güz Sancısı…Behzat Ç. dizisinin 2012 Sezon Finali’nde “Seni Seviyorum” adlı parçasına dizinin final sahnesinde yer verilmiştir.

Ödülleri

2011’de gösterime girmiş olan ve Ümit Ünal’ın yazıp yönettiği ‘Nar’ adlı filmde Jehan Barbur, 2011 Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri (YEFA) kapsamında, bu filmde seslendirdiği; sözü Ümit Ünal’a müziği Selim Demirdelen’e ait olan “Nar Taneleri” adlı şarkı ile “En İyi Film Şarkısı” dalında Selim Demirdelen ile birlikte ödülü paylaşmıştır. 2012 Mart ayında vizyona giren Ali Vatansever’in yönettiği “El Yazısı” adlı filmde, sözü-müziği Nadir Göktürk’e ait “Aşk Bitti” adlı parçayı seslendirmiştir.

Yazarın Düşünceleri

Jehan Barbur sadece müzik ile değil, yazı ile de ilgilenmektedir. Kendisi “Çatıdaki Çimenler” adlı bir kitap kaleme almıştır. Ayrıca www.aykiriakademi.com’da birbirinden enfes yazıları bulunmaktadır. Edip Cansever hayranı olan Jehan Barbur röportajlarında da bir o kadar samimi ve masumdur. Ben kendisini “Gidersen” adlı parçası ile tanıdım. Şarkıları ve şiirleri birbirinden harika olan Jehan Barbur, hikaye güdümlü ve masalsı şarkıları ile, çağdaş kadın ozan geleneğini günümüzde de sürdürmeye gayret ediyor. Öyle bir masum sesi var ki özellikle vize ve final dönemlerinde ders çalışırken aralarda dinlemek sizi ayrı bir rahatlatıyor. Jehan Barbur’u yakından tanımak isterseniz röportajlarını okuyun veya izleyin.

Enver Aysever’in programına katılan Jehan Barbur’un harika röportajı için buyrun;

http://tv.cnnturk.com/video/2013/10/22/programlar/aykiri-sorular/basliksiz/index.html

Yaptıkları

2009 Şubat ayında prodüktörlüğünü üstlendiği, kendi söz ve bestelerinden oluşan şarkıların yer aldığı, ilk albümü ‘UYAN’ ADA Müzik etiketiyle raflarda yerini almıştır. Bu albümde çok değerli müzisyenlerle ortak beste çalışmaları da bulunmaktadır. 2010 yılında Sarp Maden ile ortak bir bestesi dışında, tüm şarkıların söz ve müziğinin kendisine ait olduğu ve prodüktörlüğünü kendi üstlendiği ikinci albümü ‘HAYAT’ı yine ADA Müzikten çıkarmıştır. Kendi neslinin ve kendi tarzının temsilcisi olarak 2009 – 2011 yılları arasında Bülent Ortaçgil’in 40. sanat yılı kutlaması kapsamında Harbiye Açık Hava Sahnesinde yapılan konsere çok katılmış, ayrıca ADA Müzik’in 25. yıl kutlamasında ADA müziğin çok değerli müzisyenleri ile yine Harbiye Açık Hava Sahnesinde sahne almıştır.

* UYAN – JEHAN BARBUR (2009-ADA MÜZİK)
* HAYAT – JEHAN BARBUR (2010-ADA MÜZİK)
* SARI – JEHAN BARBUR (2012-ADA MÜZİK)
* Ezginin Günlüğü ‘Çeyrek’ albümü
* Eylem Aktaş Dizi Müzikleri albümü
* Ahmet Akkaya ‘Metropol’ albümü
* Gürol Ağırbaş ‘Köprüler Beyaz Perde’ albümü
* ‘Asi’ Dizi Müzikleri
* ‘Ali’nin 8 Günü’ Film Müzikleri
* Feridun Düzağaç ‘İyilik Güzellik Spor’ albümü
* Zuhal Olcay ‘Aşkın Halleri’ albümü
* High School Musical 3 DVD – Sinema Filmi
* ‘Adını Feriha Koydum’ Dizi Muzikleri

gibi albümlerde yer almıştır. 2010 yılında gösterime giren Tİ Tiyatronun ‘Ayışığı Tarifesi’ oyununun müziklerini yazmış, yine 2011 yılında Amerika’da geniş bir izleyici kitlesi ile buluşan ‘Covert Affairs’ dizisinin bir bölümünde Jehan Barbur performansı ve şarkısıyla dizide adından sıklıkla söz ettirmiştir.

Leave a Reply