Bir belgesel çekimi için gidilen Iğdır’da dağda koyun güderken  Serkan ile yapılan kısa söyleşi.

Iğdırlı Serkan…

 

4 kardeşi var, babası kalp hastası olduğundan 150 koyunluk sürü Serkan’a emanet.

 

Sürüye bakacak birisi olmayınca mecburiyetten okulu bırakan Serkan çobanlık yapıyor.

 

Henüz yaşı 15. Her sabah saat 5’te kalkıyor, koyunların yemini veriyor ve sabah saat 8’de çıkıp akşam 5’e kadar koyunları güdüyor.

Serkan’ın sevgilisi koyunlar.

 

Köyünden dışarı sadece Iğdır’a gitmek için çıkmış. Iğdır’ı beğenmememiş Serkan. Can alıcı ilk cümlesini kuruyor. ‘Nereye gidiyorsan siyasi her şey.’ Kirli hısların, egoların, rekabetin ve adam kayırmanın özetini tek bir cümle ile açıklıyor. Aslında ülkeyi özetliyor.

 

Okusaydım öğretmen olmak isterdim diye belirtiyor. Doktorların hasta yakınları tarafından dövülmesinden haberdar ve polis olmak da istemiyor.

 

‘Okulu koyunlar yüzünden mi bıraktın?’ sorusuna mecbur derken ki mahcubiyeti gözlerinden okunuyor.  Bırakmasına sebebiyet veren koyunlar değil ama. 15 yaşındaki gencin eğitim öğretimini sağlayamayan devlet.

 

Köyden dışarı da çıkmak istemiyor. Köyümü seviyorum. Bak, çiçek açmış bahçelere, o yeter sana diyor. Yetmiyor be güzel kardeşim. Biz modern zaman insanlarına katlar, yatlar, dönüm dönüm arsalar, piksel piksel telefonlar bile yetmiyor. Çiçek açmış bahçelere yetiyor senin o güzel yüreğin.

 

‘Sevdiğin kız var mı?’ sorusuna elindeki sopa ile mahcubiyet içinde toprağı eşeliyor. “Koyundan başka bir yere çıkmıyoruz ki, nerede kız göreceğim?” diyor çoban Serkan.

 

Serkan’ı akranlarından uzak bırakan, okumasına engel olan daha 15 yaşında çobanlık yapmasına sebebiyet veren ülkeyi yöneten siyasetçilerdir. Kim bilir daha nice Serkanlar var yurdun her köşesinde.

 

Gücü olan okusun; okumayanlar da evden çıkmasın, soytarılığa başlamasın. diyerek bitiriyor konuşmasını. Her sözü ders niteliğinde olan Iğdırlı Çoban Serkan ders veriyor. Saflık, tevazu sahibi olabilme ve şükredebilmenin vücut bulmuş hali.

 

Allah güler yüzünü soldurmasın çocuk.

 

Evet, dağdaki çobanla sizin oyunuz bir değil.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Dfs6wVs5tSg

 

 

Leave a Reply

2 comments

  1. Bbb

    Hocam bu arkadaşımıza ulaşmanın bir yolu var mı, hiç yoksa soyadını ilçesini öğrenme şansımız olur mu ?

  2. Murat Ugan

    Tek kelimeyle Serkan’a kurban olayım.