Hong Kong’ta bir Squash Macerası Daha

Maç sonrası oyuncular birbirini tebrik ederken

2013 yılının son demlerine yaklaşırken, Squash cephesinde bir sürü olay gelişmekte. Bunun son örneği Hong Kong’ta yapılan PSA World Series Turnuvası. Erkeklerde kazanan isim İngiliz oyuncu Nick Matthew olurken, bayanlarda Malezya’nın gururu olan başarılı oyuncu Nicol David zafer ipini göğüsleyen isim oldu. Bu başarıyla David, ünvanına yenilerini ekledi. Deneyimli oyuncu bu turnuvada 9. galibiyetini elde ederken, buradaki 45. Maçını kazandı, aynı zamanda bu yıl 6. WSA World Tour galibiyetini elde etti. Erkeklerde zafere ulaşan isim olan Nick Matthew da bu galibiyetle beraber 22 aylık aradan sonra dünya 1 numarası ünvanını yine, yeni, yeniden elde etti.

 

Maçların yapıldığı yerin dışardan görünümü

Maçların yapıldığı yerin dışardan görünümü

 

Bayanlarda finalde Nicol David, dünya üçüncüsü Raneem El Welily ile karşı karşıya geldi. David ilk iki seti hiç zorlanmadan 11-7 ve ve 11-7 lik skorlarla aldı. Üçüncü sette Welily en iyi oyununu ortaya koymaya çalışarak Malezyalı oyuncuya üstünlük sağlamaya çalıştı; ancak son anlarda başarılı olamadı ve David bu seti de 12-10 alarak, sadece 35 dakikada zaferi elde etti. Maç sonrası başarılı oyuncu şunları ifade etti: “Hong Kong bana uğur getiriyor. Burada maç kazanmak benim için çok önemli. 2005 yılından beri burada kazanıyorum, ve bu benim için büyük bir deneyim oluyor. Burada beni çeken bir şeyler var.” dedi ve ekledi: “Tüm maçlarda tempo çok hızlıydı. Herkes elinden gelenin en iyisini ortaya koymak istedi ve bu yüzden neredeyse tüm maçlar çekişmeli ve yorucu geçti.” Oyuncu, Noel arifesinde kazandığı bu turnuvadan sonra iyi bir molayı haketti ve Noel ve Yılbaşını Malezya’da ailesinin ve arkadaşlarının yanında geçireceğini kaydetti.

 

Maç sonrası oyuncular birbirini tebrik ederken

Maç sonrası oyuncular birbirini tebrik ederken

 

Erkekler cephesinde işler çok da şaşırtıcı değildi. Bu senenin formda oyuncularından ve Squash’ın en iyi isimlerinden biri olan Nick Matthew, finalde İspanyol Squash oyuncusu Borja Golan ile karşılaştı. İspanyol oyuncu, finale ulaşarak bir sürprize imza attı. Matthew, ilk iki seti 11-1 ve 11-8 skorlarıyla alarak İspanyol oyuncuya oldukça ezici bir üstünlük kurdu; ancak üçüncü sette Golan buna bir dur diyerek 11-5 lik skorla arayı bir nebze olsun kapattı. Ancak deneyimli Squash oyuncusu Matthew dördüncü sette  oyuncuyu affetmeyerek zafere ulaştı. Bu zaferle birlikte 28. PSA World Tour ünvanı alan Matthew, şunları kaydetti: “Harikaydı. 2001 yılından beri bu turnuvaya katılıyorum ve bu sene burada dünya birinciliğini tekrar elde etmek benim için harika bir duygu. Bu sene benim için harika geçti. Sevdiğim insanla evlendim ve squash’ta birçok başarılı elde ettim, hatta bu son başarım beni tekrar dünya birinciğine yükseltti.” Oyuncu ayrıca finaldeki rakibi hakkında şunları söyledi: “Bence Golan bu noktaya gelmekle bile birçok şeyi başarmış oldu. Kolaylıkla pes edebilirdi, ancak bunu yapmadı ve elinden gelenin en iyisini ortaya koymaya çalıştı. Bu maç kesinlikle kariyerinin dönüm noktası olmuştur.”

 

Matthew, maç boyunca hakimiyetini korudu

Matthew, maç boyunca hakimiyetini sürdürdü

 

Turnuvanın birincileri bu sefer şaşırtmadı; fakat sırf bu turnuvaya bakarak 2014 yılında şampiyonların bir kısmının yeni yüzler olacağını tatmin etmek pek de yanlış olmaz. Bakalım 2014 yılı tescilli oyuncuların mı; yoksa yeni yüzlerin lehine mi olacak? Takipte kalın…

Oyuncular kupalarıyla poz veriyor

Oyuncular kupalarıyla poz veriyor

Leave a Reply