2014 Dünya Kupası Senaryoları

Futbolseverler için beklenen günler geldi çattı. 4 yılda bir gerçekleşen, ülkeler arası en büyük futbol mücadelesi sayılan Dünya Kupası haftaya Brezilya’da başlıyor. Bu turnuvanın nasıl senaryolar barındırdığını sizler için analiz etmek istedim ve konu başlıklarımı şu şekilde belirledim;  turnuvanın şampiyon adaylarını, gol kralı olabilecek potansiyellerini ile parlayacak yeteneklerini, sürpriz yapacak veya hayal kırıklığı yaratabilecek takımlarını muhtemel seçenekler arasından belirleyip sizlerle paylaşıyorum.

Gruplar bu şekilde oluştu.

Gruplar bu şekilde oluştu.

 

ŞAMPİYON KİM OLUR ?

Yazıma turnuvanın en büyük soru işareti ile başlıyorum. 32 takımın da turnuvaya gelirken tek hedefi yaklaşık 1 aylık süreç sonunda ya sürpriz yaparak ya da kendinden beklenileni karşılayarak kupaya uzanmak. Hemen hemen her takım kadro yapısıyla bu potansiyeli barındırsa da içlerinden sadece birkaçı bu konuda önü çıkabiliyor. Ev sahibi ünvanıyla turnuvaya başlayacak olan Brezilya diğer ihtimallere oranla açık favorilerden biri olarak göze batıyor. Dünya Kupası tarihinin en başarılı ülkesi olan Brezilya’nın turnuvada iç saha avantajını da yakalamışken bileği asla kolay bükülmeyecektir. Her dönem forvet kalitesiyle öne çıkan Brezilya takımı bu kez defans hattıyla da rakiplerine korku veriyor, eski PSG’li Silva ile yeni PSG’li David Luiz’in varlığı Brezilya’nın rahatça hücum edebilmesinin ana faktörü olacaktır.

Tehlikeli ikili.

Tehlikeli ikili.

Brezilya’dan sonra en büyük favorinin son Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası Şampiyonu İspanya olduğunu söyleyebiliriz. Kadro kalitesi bakımından dünyanın en ünlü orta saha oyuncularını bünyesinde barındıran Güneybatı Avrupa ülkesi hem tecrübeli kadrosu hem de başarıya doymak bilmeyen yetenekleriyle her an her şeyi yapabilme potansiyeline sahipler. Onları 1. favori yapmama nedenim, forvet hatlarındaki karmaşadan kaynaklanıyor. Negredo ve Llorente’nin kadroda olmaması, Villa’nın eski genç delikanlı halinden uzakta olması ve Torres’in formsuz yapısı tüm okları Atleticolu Costa’ya yönlendirse de Costa’nın sakatlığının ne zaman geçeceği ve bunun onu turnuva boyunca etkileyip etkilemeyeceğini bilmiyoruz. Bu da bize pasa dayalı sıkıcı 4-6-0 taktiğinin bizi beklediğini gösteriyor.

İnanılmaz orta saha.

İnanılmaz orta saha.

Son şampiyonluk favorim ise Almanya. İspanya gibi 4-6-0 taktiği ile sahaya çıkması beklenen ( Tek forvet olarak Klose aday kadroya davet edildi ) Almanya’nın Bayern Münih kadrosunun üzerine Mesut Özil, Reus ve Hummels gibi ekstra yetenekleri takviye ederek inanılmaz bir kadroya sahip olduğunuzu söylemek yanlış olmaz. Alman disiplinin turnuvalarda gösterdiği yüksek özveriyi de düşündüğümüzde eğer Almanlar gününde olursa Güney Amerika tarihi yeniden yazabilirler.

Her zaman tehlikeliler.

Her zaman tehlikeliler.

GOL KRALI KİM OLUR ? – HANGİ OYUNCU PARLAR ? 

Söze gol kralı olabilecek oyuncular ile başlarsak, grubunda zayıf ekip olan güçlü takımların forvetleri tek maçlık bir patlama ile birçok meslektaşının önüne geçebilir. Aslında gol kralının çıkmasını beklediğim takım Arjantin çünkü hem İran maçında çoşabilirler hem de Bosna maçından gollü geçecek bir skorla ayrılabilirler. Bu noktada hem Messi’nin hem Agüero’nun şansı oldukça yüksek görünüyor. Öte yandan tüm Brezilya Milli Takımı’nın üzerine çalıştığı bir Neymar var. Formunu tutturduğu takdir de Neymar’da gol krallığının en büyük adayı olacaktır.

Katalanların çocukları

Katalanların çocukları

Turnuva, sahip olduğu büyük yıldızlarının yanında birçok yeni yıldız adayı da barındıyor. Fransa’da Ribery’nin yokluğunda, Pogba sorumluluk alırsa Horozların yeni yüzü olabilir. Paulinho’nun orta sahanın ortasındaki performansı da Brezilya Milli Takımı’nın turnuvadaki kaderini belirleyebilir. Zorlu bir grupta mücadele edecek olan Meksika’da da genç Villarealli Javier Aquino’nun gösterebileceği performans ile Brezilya’nın arkasında son 16 vizesi alabilir. Son olarak genç Uruguaylı Nicolas Lodeiro’da eğer sezon içindeki formunu devam ettirirse Botafogo’daki günleri sayılı olacak gibi duruyor.

Pogba'ya kulak verin.

Pogba’ya kulak verin.

KİMLER SÜRPRİZ YAPABİLİR, KİMLER HAYAL KIRIKLIĞI YARATIR ?

2014 Dünya Kupası’nı bekleyen birçok futbolsever Belçika’dan büyük beklentiler içinde. Cezayir, Güney Kore ve Rusya’dan oluşan, öteki gruplara oranla daha kolay bir kura ile gruptan çıkmalarına kesin gözüyle bakıyorum. Buraya kadar her şey onlar için güzel gelecektir ama ilk futbol ekolü olan takım ile karşılaştıkları taktirde tecrübesizliklerinin kurbanı olup eleneceklerini düşüyorum.

Gençler sürpriz peşinde.

Gençler sürpriz peşinde.

Bir başka sürpriz yaratabilecek takım olarak Bosna Hersek’i görüyorum. Oynadıkları açık futbol sayesinde gruptan Arjantin’in peşinden çıkabilirlerse bu onlara büyük bir moral olacaktır ve Türkiye’nin 2002’de yaptıklarını düşünürsek bu gaz onları nereye kadar sürükleyebilir hep birlikte göreceğiz.

Bosna taraftarı desteğe hazır.

Bosna taraftarı desteğe hazır.

Turnuvada hayal kırıklığı yaratabilecek ekip olarak da ne yazık ki futbolun beşiği İngiltere’yi görüyorum. Zorlu bir gruba düştüler ve İtalya veya Uruguay’dan birini yenmek zorundalar ama getirdikleri genç kadro bunu ne kadar sağlayabilir? Bu konuda ciddi sıkıntılar olacaktır. Lampard ve Gerrard artık misyonlarını tamamladılar. Wilshere ile Rooney’in her maç büyük oynamaları gerekiyor ama bunun ne kadarını karşılayabilirler bilmiyorum. Grupta elenme ihtimalleri var ve bunun olasılığı bile ingiliz futbolseverleri germeye yetiyordur.

Mahallenin yeni çocukları.

Mahallenin yeni çocukları.

 

Analizimi bitirirken herkese futbolun cenneti Brezilya’da oynanacak maçlar için iyi seyirler diliyorum. Futbol kalitemiz hep yüksek olsun ve iyi oynayan kazansın !

 

Leave a Reply

1 comment

  1. Mehmet Kaan

    Tespitler çok yerinde
    Fikirlerin güzel bosna sürpriz yapabilir dediğin gibi.