Pınar Karşıyaka’nın Gelecekteki “Güven”i

egemen-güven_03082014_0125 Eylül 1996’da doğan Akif Egemen Güven, parkelere adımını 6 yaşında Antalya’daki Efes basketbol okulunda attı. Daha sonra ODTÜ altyapısında oynadı ve Pınar Karşıyaka’da altyapı serüvenini noktalayarak Pınar Karşıyaka A Takımı’nın 4 sezon daha oyuncusu olmak için geçtiğimiz günlerde imzayı attı. Egemen’in annesi ve babasının eski basketbolculardan olduğunu belirtmeden geçmek olmaz. Hatta babası Sadık Güven, Karşıyakalı eski basketbolculardan biri yani babadan oğula Karşıyakalı diyebiliriz.

2.11 boyunda olan Güven’i şu anda 5 numara olarak izliyoruz. Sırtı dönük oyunlarda galip gelip takımı için sayıyı kaydeden isim oluyor. Ayrıca topla doğru yerde buluşursa mutlaka sayı yapıyor. Bu yıl Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda yaptığı smaçlar ve girmeyen atışlarımızı bir anda pota altında belirip bitirmesi ile hafızalarımızda yer etti. Oyun zekâsı ve zamanlaması iyi. Çevik ve hızlı ayakları var. İleriye hızlı koşup gerektiğinde sayı, gerektiğinde blok yapıyor. Egemen iki elini de kullanabilen çok yönlü bir basketbolcu. Orta mesafeli şut atışlarının iyi olduğunu da söyleyebiliriz. Mental olarak hırslı ve mücadeleci. Eğer rakip oyuncu kendisinden daha yapılı ise asla mücadeleyi bırakıp pes etmiyor. Mutlaka “ben buradayım, oyun içindeyim” mesajı veriyor. Ayrıca, Egemen Güven sadece Türkiye’deki turnuvalarda değil, aynı zamanda yurtdışındaki turnuvalarda da başarılıancak bazı eksikleri yok değil.pinar-karsiyakali-egemen-e-buyuk-onur-6310494_400Çemberi iyi savunuyor. Fakat bazen oyun öyle bir hale gelir ki, sadece çember savunması yetmez, gerektiğinde boyalı alandan çıkıp yay etrafında da savunma yapmak gerekir, İşte Egemen bu noktada eksik kalıyor. Bu eksikliğin ana nedeni yeterince güçlü fiziğinin olmaması.  Evet, pes etmiyor dedim ancak bazen öyle isimlere karşı oynayacak ki mental özelliklerinin yanına fiziksel özelliğini de eklemesi gerekecek. Düşünceme göre son eksik yönü ise üçlük atışları. Egemen eğer tüm iyi özelliklerinin yanına yüzdesi 70’lerde olan bir de üçlük istatistiği eklerse muhtemelen telefonu transfer için sürekli çalacaktır ya da korkulan, oyun içinde baskı yapılması için üzerinde taktikler çalışılan isim olacaktır.

Milli takım kariyerinde ise Yıldız ve Gençler kategorisinde milli takımlarla üst üste üç Avrupa Şampiyonluğu yaşayan Egemen Güven, FIBA Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi. Aynı zamanda turnuvanın en iyi ilk beşine seçilen Güven, şampiyonayı 14 sayı, 7,5 ribaund ve 1,6 blokla tamamladı.egemen-güven

Son olarak; en başından beri genç jenerasyonu en fazla destekleyenlerden biri olduğumu söyleyebilirim. Ancak birkaç isim var ki onlardan beklentim ve umudum çok fazla. Bu isimlerden biri de Egemen Güven. İnanıyorum ki gerekli inancı ve motivasyonu bulup onu kaybetmezse gelecek yıllarda isminden sadece biz değil Avrupa ve NBA’de söz edecek.

Aynı zamanda FIBA Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda takımımızın kaptanı olan Egemen’in maçlardaki performansının kısa kesiti:

 

Leave a Reply