MLB All-Star Maçlarını İzleme Rehberi

Bu sene seksen dokuzuncusu düzenlenecek MLB All-Star maçlarını dünyanın dört bir yanındaki beyzbolseverler heyecanla bekliyorlar. Washington’ın ev sahipliği yapacağı bu festivalde kadrolar henüz belli olmamasına rağmen biletler çoktan tükendi. Washington’ı karnaval yerine çevirecek  bu beş günlük spor organizasyonunda çeşitli etkinlikler düzenlenecek olsa da neredeyse bütün beyzbol severlerin ilgisini en çok çeken kısım beyzbol maçları olacak. Ben de sizlere geçmişte bu maçların nasıl düzenlendiğini ve bu seneki maçlarda bizleri nelerin beklediğini anlatacağım.

15 Temmuz – SiriusXM All-Star Futures Game

All-Star organizasyonunun ilk maçı olacak Futures Games, profesyonel beyzbol kariyerlerinin ilk yılını oynayan oyuncuların mücadelesidir. Bir tarafta Amerikalı oyunculardan bir tarafta da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen beyzbol oyuncularından oluşan bir takım vardır. Bu maç sayesinde çaylaklar, All-Star havasını alıyorlar ve kendilerini milyonlarca beyzbolsevere izletme fırsatı buluyorlar. Bu sene oynanacak maçta; ilk tur draft lerinde seçilen on beş oyuncu (on ikisi Amerika takımından), ikinci tur draft lerinde seçilen yedi oyuncu (altısı Amerika takımından) olacak. Team World’de tam on iki farklı ülkeden oyuncu olacak. Dokuz oyuncu Dominik Cumhuriyeti’nden, üçer oyuncu Kanada ve Küba’dan, iki oyuncu Kolombiya’dan ve birer oyuncu Bahamalar, Brezilya, Haiti, Honduras, Meksika, Panama, Porto Riko ve Venezuela’dan olacak. Bu maç sayesinde Mike Trout, Gary Sanches, Bryce Harper, Jose Altuve gibi günümüzün en iyi oyuncularını daha önceden izleme şansı bulduk. Bu sene de gözler Xander Bogaerts ve Tyler Austin gibi yıldız adaylarında olacak ve bu yıldız adaylarının ne yapacağı merakla bekleniyor. Her ne kadar Amerika takımı daha güçlü gözükse de otoriterler maçın belli bir favorisi olmadığı görüşünde. Bu sene hangi tarafın kazanacağını hep beraber göreceğiz.

15 Temmuz – Legends & Celebrity Softball Game

Çaylakların maçı ile aynı gün düzenlenecek bu maçta, emekli beyzbol oyuncuları ve ünlü isimlerin aynı takımda buluşup hem kendileri hem de bu maçı izleyenler eğlenceli zaman geçiriyorlar. Ulusal Beyzbol Ligi’ndeki sistem gibi bu maçta oynayacak kişiler, doğdukları eyaletlere göre National ve American olarak iki takıma ayrılıyorlar. Geçen sene Yankees efsanesi Bernie Williams, Red Sox efsanesi Fred Lynn, Andre “The Hawk” Dawson gibi Hall of Fame oyuncularının forma giydiği bu maçta bu sene nasıl bir maç ortaya çıkacağını merakla bekliyoruz.

16 Temmuz – T-Mobile Home Run Derby

1985 yılından beri düzenlenen bu yarışmada All Star kadrosuna seçilen ve aynı sezonda en fazla home run sayısına ulaşmış sekiz beyzbol oyuncusu, All Star maçı için basına açık yapılan idmandan sonra ikişer ikişer eşleştirilip, beşer dakikalık sürelerde rakiplerini geçmeye çalışır ve rakibinden daha fazla home run yapan oyuncu bir üst tura çıkar. Eğer beş dakikalık zamanda oyuncuların home run sayısı eşit olursa birer dakikalık uzatma oynanır ve o turun galibi uzatmada belli olur. Eğer oyuncular en az iki kere 440 feet’i geçen vuruşlar yapabilirlerse ekstra otuz saniye daha  kazanabilirler. Ayrıca oyuncuların çeyrek ve yarı finalde kırk beş saniyelik bir, finalde otuz ve kırk beş saniyelik iki mola hakları var. Bu sene All Star kadrosu 8 Temmuz tarihinde belli olacağı için bu sene Home Run Derby’de hangi oyuncuların yer alacağı da henüz belli değil, ancak 12 Haziran ve 2 Temmuz tarihlerinde açıklanmış oylama sıralamasına göre eğer iki sonuçtan da bir takım çıkarmamız gerekirse sadece bir oyuncu farklılık gösteriyor yani kadroda hangi oyuncuların olacağı az çok belli. Bundan dolayı tahminlerime göre American League’deki oyuncuların National League’deki oyunculara göre daha fazla olacağı bir Home Run Derby izleyeceğiz çünkü bu sezon en fazla home run yapmış on bir oyuncudan sadece ikisi National League oyuncusu. Bana göre bu seneki Home Run Derby’de forma giyecek sekiz oyuncu: J.D. Martinez, son üç yılda iki kere MVP seçilmiş Mike Trout, geçen seneki Home Run Derby şampiyonu Aaron Judge, Jose Ramirez, 2016 yılının Home Run Derby şampiyonu Giancarlo Stanton, son üç yıldır All Star seçilen Norlan Arenado, Bryce Harper, 2015 yılında bu yarışmaya katılmış Manny Machado olacak. Kim seçilirse seçilsin, bizi gerçekten büyüleyici bir Home Run Derby bekliyor olacak.

17 Temmuz – 89th MLB All-Star Game

Birçok beyzbolseverin en merakla beklediği maç her zaman All Star maçı olmuştur. Gerek yıldızların sezon içindeki muhteşem hareketlerini bir daha izleme şansı, gerek sporcuların ve taraftarların birlikte yaşadığı eğlenceli anlar bu maçı izlemeyi daha da cazip kılıyor. Bu sene hangi oyuncuları izleyeceğimizi 8 Temmuz’da öğrenecek olsak da, yukarıda yazdığım gibi kimleri izleyeceğimiz az çok belli.

2 Temmuz’da yayınlanmış olan bu oylama sonuçları 6 Temmuz’da kapandı ve 23 kişilik All Star kadroları 8 Temmuz’da belli olacak. Her ne kadar All Star maçı için seçilecek oyuncuların sadece taraftar oylarıyla seçilmesi adaletsiz olarak görülse de bu eleştirilere rağmen bütün All Star maçları izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Geçen sene Nelson Cruz’un ligin en saygın hakemlerinden Joe West ile oyun esnasında fotoğraf çekilmesi, 1999 yılındaki All Star maçından önce yirminci yüzyılın en iyi beyzbol oyuncusu kadrosunda kendisine yer bulan Ted Williams’ın maçtan önce saha içince golf arabası ile turlanıp onore edilmesi, 2007 yılındaki All Star maçında hala beyzbol kariyeri devam eden Ichiro’nun beyzbol topu dışarı çıkmadan saha içindeki bütün alanları geçip sayı kazanması gibi olaylara ev sahipliği yapmış bu organizasyonun 2018 yılında da beyzbolseverlere muhteşem bir maç izleteceğine hiç şüphem yok. All Star maçının başlamasına gün sayarken, sizleri MLB tarihinin ilk All Star maçı görüntüleriyle baş başa bırakıyorum.

Leave a Reply