Çiçeklerde Yeni Moda: Teraryum

Kendi habitatınızı yaratmaya ne dersiniz? Eğer siz de çiçeklere meraklıysanız yeni moda olan teraryumlar ile tanışmalısınız. Teraryumlar genelde cam bir kap içindeki size kendine hayran bıraktıran bitkisel ekosistemlerdir.

terraium-interrarium-1

Teraryumları satın almak isterseniz fiyatı biraz tuzlu.  Satın almaktansa kendi teraryumunuzu yapmanızı öneririm. Kendi teraryumunuzu oluştururken hem içine kendi hayal gücünüzü de eklersiniz.

teraryum-ornekleri18

Hazırlaması oldukça basit… Öncelikle hoşunuza giden bir cam kavanoz veya minik akvaryum bulun. Sonra dibine çakıl taşları koyun, bunları koymanızın sebebi biriken suyun neme çevrilmesine yardım etmesi.  Çakıl taşlarının üzerine sphagnum yerleştirin. Bunu çiçekçilerden kolaylıkla alabilirsiniz. Daha sonra kömür tozu ekleyin, bunun amacı bakteri oluşumunu engellemek. En üste ise torf eklemelisiniz, bu katmana bitkilerinizi ekebilirsiniz. Fakat belirtmem gerekir ki maalesef her türlü bitkiyi bunun içinde yetiştiremezsiniz. Nem isteyen minyatür bitkileri tercih etmelisiniz, bunlardan bazıları: Fitonya, arapsaçı, çeşitli tırmanıcı bitkiler, küçük eğrelti otları, bazı etobur bitkiler, minyatür menekşeler …

 

Teraryumların bakımı çok kolay. Bazılarına az bir su vermeniz yeterliyken, bazılarına ise hiç su vermenize gerek yok. Tamamen camla kapalı teraryumları güneş gören bir yerde tutmanız yeterli.

mini-ekosistem-teraryum-10

Teraryuma yeni bir bakış açısı: Ampulden teraryum yapımı

teraryum-ornekleri14

Ampulden teraryumun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, izlemenizi öneririm.

Kaynakça

http://www.meraklisiicin.com/blog/minik-bahceler-dunyasinda-son-moda-teraryum

Fotoğraflar sırasıyla:

http://www.istanmood.com/istanbulun-teraryum-hikayeleri-yazan-seralari/

http://makalepark.com/genel/teraryum-ornekleri.html

http://dizaynum.blogspot.com.tr/2014/07/minik-ormanlar-teraryum.html

Öne çıkan görsel:

http://www.property24.com/articles/terrariums-gardening-in-a-bottle/11751

Leave a Reply