Pantolona Giriş 101

Pantolonlar yaş, cinsiyet ve mevsim fark etmeksizin en çok kullanılan parçalardan biri olmuştur hep. Her ne kadar trend değiştikçe yaygınlaşan türleri değişiyor olsa da pantolonlar her dönem revaçta. Kabul etmek gerekir ki özellikle günümüzde pantolon hele ki kot pantolon kesimleri oldukça çeşitli ve isimleriyse birçok kişiye göre kafa karıştırıcı: “Mom jeans miydi bu yoksa boyfirend mi? Başka aile üyesi ismi var mıydı ya, daddy jeans olmasın?” Hem bu kesimlerin neler olduğunun üzerinden geçmek hem de neye göre nasıl tercih edeceğimizi belirlemek için pantolona giriş dersimize hoş geldiniz.

Skinny Fit

Günümüzde her yıl varlığını koruyan bir pantolon türü skinnyler. Tayttan hallice diyebileceğimiz bu pantolonlar özellikle oversize sweatler veya blazerlar ile güzel bir görüntü oluşturabiliyor. Uzun yıllardır kadınlar tarafından tercih edilen bu kesim son zamanlarda, her ne kadar çoğumuz yakıştırmıyor olsak da, erkek modasının da gözdesi haline geldi. Bu türün bir avantajı bacakları toparlıyor olması ancak burada doğru beden tercihi oldukça büyük bir önem teşkil ediyor. Küçük beden alımında bacakları fazla sıktıracağından hem rahatsız hissetmenize neden olacak hem de gerilmiş kumaş çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Büyük beden alımında ise oluşacak olan potluklar, pantolonun kesimine uymayan nahoş bir görüntüye sebep olacaktır. Kışın da bot ve çizmelerin içine girebilmeleri gibi bir avantajı olduğunu söyleyebiliriz.

Slim Fit

Şimdi skinny ve slim fit aynı şey değil mi diye düşünüyor olabilirsiniz. Değil. Skinnylerin her tarafı tayt gibi tene yapışırken slim fitlerin üst kısımları tayt gibi sarmaz ve ayak bileği kısımları da tam oturacak kadar yapışmaz. Günümüzde erkeklerde görmeye daha alışkın olduğumuz bir model bu. Kombinlemesinin daha rahat olduğunu ve daha çeşitli kumaşlar kullanılarak yapılabildiğini söyleyebiliriz.

Regular Fit

İsminden de anlaşılacağı gibi dümdüz pantolon bunlar. Dünyada orta yaştaki erkeklerin en çok tercih ettiği kesim olarak babalarımızın pantolonu diyebiliriz. Güvenli bir seçim olduklarından kararsızlar için idealdir.

Relaxed-Loose Fit

Bunlar daha da salaşlaşan kesimler. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi rahat kesimdeler ve bacak hatlarını neredeyse hiç göstermiyorlar. Şu aralar, özellikle erkek modasında, çok revaçta olmadıklarını hatırlatmak gerekir.

Buraya kadar cinsiyet fark etmeksizin en yaygın olan pantolon kesimlerini inceledik. Şimdiyse daha çok kadın pantolonlarında görülen kesimlerden bahsedeceğiz.

Mom vs Boyfriend

İşte zurnanın zırt dediği yer. Birçok kişinin karıştırdığı, birbirine çok benzeyen ancak belirli farklılıkları olan iki pantolon türü. Biri 90’lardan gelen anne kesimi, diğeriyse maskülen tarzı kadınlara getiren erkek kesimi. İkisi de son yılların en trend modellerinden. Daracık parçalarla geçen 90’lar ve onun etkisinden sonra adeta birer kurtarıcı onlar. İkisinin de rahat bir görünüm sağladığını söyleyebiliriz ancak ilk farkları bel kısımlarından geliyor. Mom fit pantolonlar oldukça yüksek bellidir. En azından göbek deliğine kadar gelmesi hatta bazı modellerde aşması beklenir. Boyfriend pantolonlarda ise erkek kesimlerinde yaygın olarak gördüğümüz gibi orta bel mevcuttur. Daha yüksek belin de etkisiyle mom fitlerde upuzun fermuar alanı bulunurken boyfriend kesimlerde fermuar daha kısa ve normal uzunluktadır. Aynı zamanda mom kesim pantolonlarda bel kısmı genelde lastikli bir görünüme sahipken boyfriendlerde bel düzdür. Bunun dışında mom fitlerde daha bol bacak kesimi olduğu da söylenebilir. Boyfriend pantolonlar bilek, hatta bilek altı, hizasında biterken mom fit pantolonların paçası kısadır. Üstelik genellikle paça yaklaşık 2 tur kıvrılarak daha da kısa hale getirilir. Her iki modelde de yırtıklar kullanılabiliyor.

Bu iki tür arasında benim favorim ise mom fit pantolonlar. Croplar, salaş tişörtler, kazaklar… Aklınıza gelebilecek hemen her şeyle uyum sağlayabildikleri gibi her vücut tipinde de güzel ve risksiz bir görünüm veriyor. Boyfriend pantolonların da gömlek, blazer ve uzun bluzlerle harika durduğunu söylemeden geçmeyelim.

Slouchy

Her parçada olduğu gibi burada da bolluğun suyunun çıktığı model diyebiliriz slouchy pantolonlar için. Son 3 yıl içerisinde yaygınlaşan bu model bildiğimiz şalvarın pantolon hali. Bu pantolonları kombinlemesinin fazla zor olmasının yanı sıra vücut tipinize uygun olmasının da düşük bir ihtimal olduğunu söyleyebiliriz. Şalvar kesimi sadece şalvarlarda kalmalı sanki. Siz ne dersiniz?

Sigaret

Geçmişten günümüze en klas modellerden sigaret pantolonlar. Kökeni ta 19. yüzyıla dayanıyor olsa da 60’larda Marilyn Monroe ve Audrey Hepburn gibi isimler sayesinde altın çağını yaşamaya başlamıştır. Genelde kumaş pantolonlarda yer alan bu kesim dardır ve bilekleri açıkta bırakacak şekilde kısa tutulur. Dar dediysek de skinny değildir, paçalar tayt gibi sarmaz. Stilettolarla harika bir görünüm sağlarken jean şeklindeyken sneakerlar ve halhallarla müthiş bir hava yakalayabilirsiniz.

Pantolonlarda sayamayacağımız kadar kesim modeli var, burada belirli başlı olanları işledik. Kesimler dışında paça ve bel çeşitlerine göre de birçok çeşit insanın kafasını karıştırabiliyor. Girişimizi yaptığımıza göre başka yazılarda 102’yi işleyebilmek üzere…

Kaynakça

https://gap.com.tr/high-rise-cigarette-jean-pantolon-600108-lacivert/

https://tianaspace.com/are-mom-jeans-and-boyfriend-jeans-the-same-what-is-the-difference/

https://www.avva.com.tr/slim-fit-jean-pantolon-27194

https://www.ciceksepeti.com/defacto-slouchy-pantolon-kc3836793

https://www.defacto.com.tr/erkek-skinny-fit-jean-pantolon-2029930

https://www.hepsiburada.com/gusto-sigaret-pantolon-pm-HB00000X2SX6

https://www.lcwaikiki.com/tr-TR/TR/urun/outlet/LC-WAIKIKI/erkek/Pantolon/3532150/643359

https://www.oxxo.com.tr/tr/toparlayici-skinny-pantolon-ve-ekose-blazer-ceket-kombini/kombin/2655

https://www.scribd.com/document/321767664/Jeans-Fitting-for-MEN

https://www.trendyol.com/bershka/kadin-yesil-elastik-belli-slouchy-pantolon-00174019-p-35810728

Leave a Reply