“Yoksul Sanat”ın Arte Povera yaratıcılarından ve yaşayan en önemli temsilcilerinden olan Jannis Kounellis, bugün İstanbul’da sergisini açıyor.

Galeri Artist İstanbul Fulya’daki ana mekânda 22 Ocak – 1 Mart tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan sergini ana malzemeleri demir kasalardan oluşturduğu vagonlar, yün, mermer, çuval bezi, kömür, taş ve bunun gibi malzemeler olacak. Bunların yanı sıra Kounellis, İznik ve Kütahya seramik parçalarıyla eski halı ve kilimler de kullandığı malzemelerin arasına katmış durumda.

Anadolu topraklarından çıkmış, duyarlılıkları, kültürel birikimleri, inançları ve de yaşama dair sayısız ara renkleri yansıtan eserleri kendi özgün anlayışıyla yorumlayacak sanatçı, eserlerini yeni anlamlarla donatacak.

jannis

Sanatçı hakkında:

1936 yılında Pire, Yunanistan’da doğan Jannis Kounellis 1958’den bu yana Roma’da yaşıyor. Arte Povera’nın öncülerinden biri olan Kounellis çuval, kahve, gaz gibi malzemeleri sanatsal kullanıma dâhil eden ilk sanatçılardan. Düsseldorf Sanat Akademisinde verdiği derslerle Düsseldorf sanat ekolünün şöhretinin gelişmesine de katkıda bulunan Kounellis, tasarladığı tiyatro dekorları ile de tanınan bir sanatçı. Sanatçı elli yılı aşan sanat kariyeri boyunca pek çok saygın galeri ve müzede yüzlerce kişisel sergi açtı, yapıtları Tate ve MoMa gibi en saygın müze koleksiyonlarına dahil edildi.

 

1 Mart’a kadar açık olacak sergiyi görmek isteyenler galerinin için iletişim bilgileri:

Adres: Ayazma Caddesi, 4

34349, Beşiktaş / İstanbul

Telefon: 0 212 227 68 52

Leave a Reply