Tom Hanks’in Son Harikası: Kaptan Philips

“-İnsanları kaçırmaktan veya balıkçılıktan daha güzel bir şeyler olmalı….

-Belki Amerika’da İrlandalı, belki Amerika da…”

Tom Hanks hayranlarının uzun zamandır beklediği Kaptan Philips geçtiğimiz haftalarda ülkemizde vizyona girdi. Her ne kadar çok sesli bir giriş yapamasa da yine hatrı sayılır bir gişe yaptığını söyleyebiliriz. Filmi incelemeden önce filmin kimlik bilgileri için:

Yapımı: 2013 – ABD

Tür: Dram

Süre: 106 Dak.

Yönetmen: Paul Greengrass

Oyuncular: Tom HanksCatherine Keener,  Corey Johnson,  Max Martini,  John Magaro

Yapımcı: Michael De Luca ,  Scott Rudin

Rooftop A Captain's Duty

Film afişi

Filmin senaryosu gerçek bir hikayeye dayanıyor. 8-12 Nisan 2009 tarihinde Maesk Alabama gemisi Somalili korsanlar tarafından kaçırılır. Kaptanları Richard Philips gemiyi korumak için bir çok stratejik taktiğe başvurur. Tabii bu sırada Amerika Birleşik Devletleri Silahları Kuvvetleri de harekete geçmiştir.

Film klişe Amerikan filmlerinden değil. Öncelikle izlerken o hikayenin gerçek olduğunu unutmadan izlemek gerekiyor. Böylece film sizi bir nebze daha içine çekiyor. Özellikle gemi içindeki kamera çekimleri gayet başarılı yapılmış. Oyuncuların psikolojileri çok iyi yansıtılmış. Filmi izlerken direkt olarak kaptanla konuşuyor o anı teneffüs ediyormuş hissine kapılıyorsunuz. Aynı zamanda Somalilerin zor durumu yazının başına yazdığım iki cümlelik diyalog ile çok güzel bir şekilde anlatılmış. Aynı zamanda gemideki oyuncular, korsan karakterleri oynayan oyuncuları ilk defa sahne çekilirken görmüşler. Tom Hanks film sonrası verdiği bir röportajda bu durumun onları o anı daha iyi canlandırmalarını sağladığını söylemiştir. Filmin müzikleri ise sahnelerle oldukça uyumlu.

Biraz da oyunculuklardan söz etmek gerekirse, Tom Hanks her zamanki gibi. Bu film o başrolde olmasa idi vasat bir film olurdu. Özellikle filmde girdiği bir şok sahnesi var ki sırf onun için bile bu film seyredilebilir. O şok sahnesini seyrederken şoka girmeniz mümkün. Filmle ilgili okuduğum 10 yorumdan 9’unda bu şok sahnesinin ne kadar harika olduğu anlatılmış. Oyunculara o 5 dk’lık kısım ders olarak okutulabilir nitelikte. Yine korsanların başında rol alan Musa karakterini canlandıran Barkhad Abdi de çok güzel bir oyunculuk sergilemiş. Bence bu film Akademi Ödülleri’nde en az 1 ödülle geri dönecektir.

Captain+Philips

Filmden bir sahne

Filmi politik açıdan inceleyecek olursak, filmde bir Amerikan propagandası yapıldığı açık. Hatta Kaptan’ın bir kaç defa “Beni bırakın yoksa sizi Amerika affetmez” deyişinden bunu hissedebiliyoruz. Yine Amerikan askerleri çok havalı bir şekilde konuşur ve her şeyi organize bir biçimde yapar. 1815 yılından bu yana kaçırılan ilk Amerikan gemisi olduğunu unutmamak gerek Maesk Alabama’nın. Bu yüzden Amerika bir nevi diğer ülkelere kendi gücünü yine filmle gösteriyor ki kaçırılan adamlarını yaklaşık 2 gün içinde kurtarmayı başarabiliyor. Öte yandan filmde diğer Amerikan filmlerinde olduğu gibi karşı tarafı küçümseme, alaysama yok.

article-2454572-186778C400000578-687_634x476

Obama Richard Philips’i Beyaz Saray’da Misafir Ederken

Sonuç olarak eğer denizciliğe biraz olsun merakınız varsa ve baştan sona aksiyon dolu filmlerden sıkılmışsanız, biraz farklı bir şeyler görmek istiyorsanız Kaptan Philips tam size göre bir film. Film 3 boyutlu değil, ama mümkünse sinemada izleyin çünkü filmin en temel özelliği sizi içinize çekmesi ve mükemmel Tom Hanks oyunculuğu.

 

Fragman:

Leave a Reply