2013’te Geride Bıraktıklarımız – 2

Belki siz hayallerinizdeki işe kavuştunuz; evlendiniz; büyük kararlar aldınız ya da yarın spora başlıyorum dediniz asla başlayamadınız; Candy Crush batağına saplanıp sağdan soldan can talep ettiniz; Instagram’da bir fotoğrafa yüz tane hashtag yazarken ellerinizi yordunuz; GTA 5 çıksa da oynasak dediniz; How I Met Your Mother’ın son bölümlerini izlerken bir taraftan “İyiydi bu dizi ya” diye düşündünüz; Gezi Olayları’nda sokaklarda sırılsıklam halde onlarca gaz yediniz, kendinizi tanımadığınız insanlara yardım ederken, anneannelerinizi pencereden tencereleri tavalara vururken buldunuz veya karşıt oldunuz polisimiz kahramanlık destanı yazdı dediniz; bir sürü kitap aldınız hala okuyamadınız; tatil hayalleri kurdunuz ama başınızı işten alıkoyamadınız. Son günlerini yaşadığımız 2013, sizin için nasıl bir sene oldu bilemiyoruz ama biz kültür sanat çerçevesinden şöyle bir geri dönüp baktığımızda görüyoruz ki bir çok konserin, festivalin peşinden koştuk, beklediğimiz bir sürü konserleri, kitapları, filmleri, dizileri, albümleri kucakladık.

Ne yazık ki değerli müzisyenler, yazarlar, gazeteciler, oyuncular ve sanatın daha pek çok dalına gönül vermiş insanlar ayrıldı aramızdan. Bu açıdan fazla talihsiz ve can sıkıcı bir yıldı 2013.

Nejat Uygur

Nejat Uygur

 

Müslüm Gürses

Müslüm Gürses

Tuncel Kurtiz

Tuncel Kurtiz

Metin Serezli

Metin Serezli

Turgut Özakman

Turgut Özakman

Zafer Önen

Zafer Önen

 

Lou Reed

Lou Reed

Nelson Mandela

Nelson Mandela

cory

Cory Monteith

Paul Walker

Paul Walker

 

Konserler açısından epey verimli sayılabilecek bir yıldı, oldukça iyi grupları İstanbul’da ağırladık.

 

Pink Floyd’un vokalisti Roger Waters:

pink-floyd-roger-waters-gezi-parki-620x350

Çok büyük starları tahtından etmiş pop müziğin kraliçesi Rihanna:

RIHANNA

Konser boyu ilk sıradaki hayranlarını bir bir öpen, melankolik ve karamsar tanrıça Lana Del Rey:

lanadelrey

Indie rock denildiğinde akla gelen isimlerden İngiltere asıllı The XX:

the_xx_blog

Brian Molko gibi bir efsaneyi içinde barındıran alternatif rock grubu Placebo:

 

placebo

 

Rock’n Coke 2013 kapsamında gelmiş, eskiden daha kendine has bir hayran kitlesi sahip olan fakat şimdilerde bir çok gencimizin yeni albümü ile tanıdığı genç ve yetenekli oğlanlar Arctic Monkeys

Arctic

ve yine festival kapsamında gelmiş The Prodigy, Jamiroquai, Hurts, Editors, Palma Violets, Ellie Goulding..

Uzun yıllardan sonra dönüşünü 2009 yılında Love etc. şarkısı ile yaparak genç dimağlara kendini tanıtan, 80’lerde synth pop türünü açığa çıkaran zamanının en iyi pop gruplarından Pet Shop Boys‘un da geleceğini duyunca pek sevinmiştik ama konser daha sonra iptal edildi. Umarız seneye gelirler.

 

Yıllardır bölümlerini merakla takip ettiğimiz iki dizi sona erdi, Breaking Bad ve Dexter.

Breaking Bad

Breaking Bad

 

Bazıları hayal kırıklığına uğratan bazıları da beklentilerimizin üstünde yine yapmışlar dedirten albümlerle buluştuk. Aradan bakılması önerilen, dikkat çekenlere bir göz atarsak;  Strokes 5.albümü Comedown Machine ile geri döndü. Janelle Monáe video klipleri 2013’ün “en”leri arasına girecek şarkılarının bulunduğu The Electric Lady, Supersoaker ile beğeni kazanan Kings Of Leon’nun yeni albümü Mechanical Bull, Do I Wanna Know ve Why’d You Only Call Me When You’re High ile oldukça beğeni toplayan Arctic Maymunlarının yeni albümü AM, hit çalan radyolarda artık beynimize kazanan Burn ile Ellie Goulding Halcyon Days, Arcade Fire’dan Reflektor, epey yükselişe geçen The National grubundan Trouble Will Find Me, Vampire Weekend’den Modern Vampires of The City, Queens of The Stone Age’den …like Clockwork, Evil Eye’ı şimdilik meşhur olan Franz Ferdinand’dan Right Thoughts, Right Words, Right Action, grupla aynı adı taşıyan MGMT, Get Lucky’den hepimizin bildiği Daft Punk- Random Access Memories, Kanye West’den Yeezus, Lady Gaga’yı belki de ilk defa bu kadar makyajsız gördüğümüz kapağa sahip ve Do What U Want’ın albümün en iyilerinden olduğunu düşündüğüm Artpop, Disclosure’dan Settle, bu yaz ne yazık ki final dönemlerimizde konser verecek Justin Timberlake’den The 20/20 Experience, bir kaçını dinlediğinizi düşündüğümüz yabancı albümler.

 

franzf

 

Çoktan okunmuş olması veya en azından rafta kendine yer edinmesi gereken bazı kitaplar:

Yaşar Kemal – Tek Kanatlı Bir Kuş

Ahmet Ümit – Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

Hakan Günday – Daha

Amin Maalouf – Doğu’dan Uzakta

Henning Manhell – Huzursuz Adam

Ahmet Altan – Son Oyun

Yılmaz Özdil – Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda

 

Dileriz 2014 sizin için güzel bir sene olur. Mutlu yıllar!

Leave a Reply