11. Sezonda 13. Doktor İçin 12’ye Veda

Doctor Who’nun 11. sezonuna az kalmışken ve setten yeni fotoğraflar basına verilmişken yeni doktordan bahsetmenin zamanı gelmiş. Bildiğiniz üzere Doctor Who 1963 yılında yayınlanmaya başlanmış bir İngiliz bilim-kurgu dizisi. Ama şimdi eski seriyi bir kenara bırakıp yeni serinin yeni sezonuna odaklanalım. Ne de olsa yeni sezon, yeni doktor derken arayı kapatmamız gereken birçok yenilik, vedalaşmamız gereken de bir mazi var. Evet, Peter Capaldi’ye (12. doktor) bu sezon “Güle güle.” Diyoruz, hatta yılbaşı bölümünde dedik bile. Bazıları bu duruma sevinirken bazıları üzgün. Kimimiz doktoru genç bir oyuncunun canlandıracak olmasına sevinse de Peter Capaldi’nin usta oyunculuğuna veda etmek zor olacak. Her ne kadar son sezon çalkantılı başlamış olsa da ilerleyen bölümlerde Capaldi’ye oldukça bağlanmıştık. Şimdi alışmamız gereken yepyeni biri geliyor. Doctor Who’nun da olayı bu değil mi zaten? Her oyuncu değişikliğinde bizi ağlatmak…

Capaldi’nin rejenerasyon sahnesini izleyenler bilir. Karşımızda yine hafif depresif olukça umutlu bir rejenerasyon duruyor. En azından David Tennant’ın (10. doktor) vedası gibi iç karartıcı ve yarım bırakılmış değil. Tennant “Gitmek istemiyorum.” Dediğinde eminim izleyenler de gitmesini istememiştir. Capaldi’nin vedası ise bundan biraz daha farklı. Onunki doktorun insan ırkına yaptığı fedakârlıklara bir örnek. Sonrasında yeni gelecek doktora (13. doktor) ders vermesi de veda kelimelerinin ardından kırılan kalbimizi ısıtıp umutla dolduruyor. Doktorun neyi nasıl temsil ettiğini çok güzel bir şekilde özetliyor Capaldi.  

Ah be Capaldi bir ömrün daha kimseyi öldürmeyeceği doğru, senin dışında…

Şimdi gelelim 13. Doktora. Kendisinde en çok dikkat çekici özelliğin kadın olduğu düşünülse de cinsiyeti bir kenara bırakalım. Jodie Whittaker’la ilgili bahsedecek bundan çok daha ilginç özellikler var çünkü. Whittaker ilk büyük rolünü Venus filminde oynayarak kendini seyircilere sevdirdi. Son zamanlarda da yer aldığı Black Mirror dizisinden bir bölümle kendine bağladı. Şimdi de Doctor Who ile seyirciye düğümü atacak gibi duruyor. Ayrıca yanında üç tane de yeni yoldaş getiriyor: Bradley Walsh, Mandip Gill and Tosin Cole.

Yapımcılar da siyasal yerindeliği düşünmekten ziyade başarılarıyla anıldığı için Whittaker’ı role getirmiş olmalı. Son sezonda yapılan birkaç hatadan ve zorlama gözüken bazı sahnelerden sonra hataya yer vermeyeceklerini düşünüyorum. Ne demişler “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer.”. Seyirciye toplumun her alanını zorlama gibi gözükmeden doğru ve açık bir biçimde yansıtmak zor olsa da televizyon sektörünün bir görevi. 10. Sezon için alınan birçok “siyasal yerindelik ve doğruluk” eleştirisinden sonra 11. Sezon için yapımcıların dizinin başarısını ve topluma verilen mesajı dengede tutmasını ayrıca senaryonun orijinalliğine de öncelik vermesini diliyorum.

Şunu da söyleyip bitireyim: Yeni sonik tornavidaya alışmak her şeyden zor olacak gibi duruyor.

 

 

Kaynakça

http://www.contactmusic.com/doctor-who/news/doctor-who-first-images_6149421?type=rec

http://www.dnaindia.com/television/report-here-s-your-first-look-at-jodie-whittaker-in-action-as-doctor-who-2639345

https://me.me/t/doctor-who

13th Doctor’s New Companions Help Diversify the TARDIS

 

Leave a Reply