32. Ankara Film Festivalinin Ardından

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen ve 4-12 Kasım tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sinemalarında gerçekleştirilen 32. Ankara Film Festivaline Ankaralı sinema severlerin ilgisi oldukça yoğundu. Benim de COMD 381 dersimin kapsamında medya görevlisi olarak katıldığım festival hakkında birkaç satır yazmak istiyorum.

Açılış törenini davetlileri arasında Ankara Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş da yer alıyordu. Mansur Yavaş, “2019 yılında göreve başladığımızdan beri, biz de kendimizce destek olmaya çalışıyoruz festivale ama Ankara’ya hep şu mesajı vermeye çalışıyorum: artık sanata saygı duyan bir yönetim var Ankara’da. Sanatın her dalını Ankara’nın her yerinde de yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Festivali 32. yılında tebrik ediyorum, inşallah sonsuza kadar gider.” dedi. Ayrıca ödülleri belirleyen jüri üyeleri arasında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım bölüm başkanı Andreas Treske’nin de bulunduğunu söylemeden geçmeyelim.

Covid-19 önlemleri kapsamında kısıtlı sayıda izleyiciyi salon kabul eden festivalin biletleri de hızla tükendi. Ayrıca bu durumun film gösterimlerinde sonra gerçekleştirilen yönetmen/oyuncu söyleşilerinde de sıcak bir ortam yarattığını düşünüyorum.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen festivalin Kapanış töreni 12 Kasım akşamı düzenlenen törende sahiplerine kavuştu. Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film ödülünü Emre Kayiş imzalı Anadolu Leoparı kazanırken En İyi Yönetmen ödülü ise Çatlak ile Fikret Reyhan’ın oldu. Tüm ödüllerin sahipleri ise şu şekilde:

En İyi Film: Anadolu Leoparı – Emre Kayiş

Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü: Sardunya – Çağıl Bocut

En İyi Yönetmen: Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Kadın Oyuncu: İpek Türktan – Anadolu Leoparı

En İyi Erkek Oyuncu: Uğur Polat – Anadolu Leoparı

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Güliz Gençoğlu – Lacivert Gece

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ekin Koç – Okul Tıraşı

Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: Barış Bıçakçı, Tufan Taştan – Sen Ben Lenin

En İyi Görüntü Yönetmeni: Nick Cooke – Anadolu Leoparı

En İyi Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan – Gölgeler İçinde

En İyi Özgün Müzik: Greg Dombrowski – Gölgeler İçinde

En İyi Kurgu: Sercan Sezgin, Ferit Karahan, Hayadeh Safiyari – Okul Tıraşı

SİYAD En İyi Film Ödülü: Çatlak – Fikret Reyhan

En İyi Kısa Film: Stiletto – Can Merdan Doğan

En İyi Belgesel Film: Bekleyiş – Aslı Akdağ

Festivalle ilgili daha fazla bilgiye https://filmfestankara.org.tr/anasayfa adresinden ulaşılabilir. Ayrıca aşağıda ben ve ekip arkadaşlarımın festivalle ilgili yaptığı videoyu bulabilirsiniz, gelecek sene 33. Ankara Film Festivalinde görüşmek üzere!

Leave a Reply