Daha kişisel daha dürüst! LDR | Blue Banısters

Lana Del Rey’in yedinci stüdyo albümü Blue Banisters müzikseverlerle buluştu! On beş parçadan oluşan albüm, Lana Del Rey’in bu sene içinde çıkardığı ikinci albüm olma özelliğini taşıyor. Mart ayında Chemtrails Over The Country Club albümü ile iki sene aradan sonra sevenleriyle buluşan sanatçının kariyerinin en üretken dönemini yaşadığı tartışmasız ancak bu üretkenlik eserlerin niteliğini aşağı çekiyor mu? Hayır! Müzikal niteliğinin yanında albümün edebi yönü de bana kalırsa Norman Fucking Rockwell’den sonra Lana Del Rey’in elinden çıkan en iyisi!

Albüm genel olarak Lana Del Rey’in geçmişine odaklanıyor. Bu büyük bir sürpriz değil. Lana Del Rey zaman zaman kimi şarkılarındaki sözleri nedeniyle ataerkil dili yüceltmekle ve zaman zaman ırkçılıkla suçlanıyordu. Suçlamaları reddeden sanatçı, şarkılarını çoğunlukla bireysel yaşanmışlıklar üzerine yazdığını ve eserlerinin güncel tartışmalardan bağımsız değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek sanatını istediği gibi icra etmeye devam edeceğinin sinyallerini vermişti. Öyle de oldu olmasına ancak Chemtrails Over The Country Club albümünde White Dress, sanatçının doğrudan dinleyiciye seslendiği bir parça olarak diğer şarkılardan ayrılıyordu. Bunu yanlış anlaşıldığını düşünen birinin kendisini doğru ifade etme ve anlaşılma çabası olarak görebiliriz. İşte Blue Banisters adeta baştan sona bunu yapıyor.  

Lana Del Rey her ne kadar kendisine yönelik eleştirilere aldırış etmiyor görünse de kendisine karşı olan negatif tutumdan etkilenmiş ve yaşamının iz bırakan anlarına vurgu yaparak içten bir şekilde kendini ifade etmeye çalışmış görünüyor. Dolayısıyla her zamankinden çok daha kişisel ve samimi bir albüm ortaya çıkmış. Bu durum da söz yazarlığına olumlu yansımış. Her ne kadar Norman Fucking Rockwell döneminin yeri farklı olsa da Blue Banisters Lana Del Rey’in söz içeriği olarak en zengin albümü diyebiliriz.

Piyanonun geniş yer kapladığı, yaylıların geri döndüğü, güçlü bir koronun eşlik ettiği Blue Banisters’ın şarkı listesi ise şu şekilde:

 1. Text Book
 2. Blue Banisters
 3. Arcadia
 4. Interlude – The Trio
 5. Black Bathing Suit
 6. If You Lie Down With Me
 7. Beautiful
 8. Violets for Roses
 9. Dealer
 10. Thunder
 11. Wildflower Wildfire
 12. Nectar of the Gods
 13. Living Legend
 14. Cherry Blossom
 15. Sweet Carolina

Her şarkının albümün en iyisi olmaya aday olduğu Blue Banisters, güzel bir fincan kahve ve çimen yaprakları eşliğinde dinlenmeyi sonuna kadar hak ediyor.  

Leave a Reply