24 Ağustos 2016’da başlatılan ve Cerablus-Azez-Bab üçgenini terör örgütlerinden temizlemek suretiyle bölgede barış ve huzuru hâkim kılan Fırat Kalkanı Harekâtının ardından Türkiye yine sahada harekete geçti. Bu bağlamda Suriye’nin kuzeyindeki terör gruplarına yönelik Zeytin Dalı Harekâtı 20 Ocak 2018 tarihinde başlatıldı. PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik harekât 72 uçağın 108 hedefi vurmasıyla başladı ve karadan top ve tank ateşleri ile devam etti. Bir sonraki gün ise Türk askeri karadan ilerlemeye başladı. Harekât hâlihazırda savaş uçakları, tank ve topçu atışları ile desteklenmekte Türk Ordusu ile ÖSO ise ilerleyişini sürdürmektedir. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden 28 Ocak tarihinde yapılan açıklamaya(ZDH-016) göre harekât planlandığı şekilde başarıyla devam etmekte olup 557 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Harekât sırasında hâlihazırda toplam 5 vatan evladı şehadet şerbetini içmiştir. Ayrıca harekât sırasında Fırat Kalkanı harekâtı bölgesine Azez-Mare ve Menbiç’ten açılan taciz atışlarına da meşru müdafaa hakkı kapsamında cevap verilmiştir. 

Devletler düzeyinde gelen tepkilerden tek tek bahsetmeye lüzum görmüyorum lakin ajanslardan takip edilebileceği gibi birçok plan sahibi rahatsız edilmiş olacak ki Türkiye’nin terör odaklarının kaynağını kurutmaya yönelik operasyonları müttefikimiz olduğunu iddia edenler tarafından tepkiyle karşılandı. Milyonlarca sivilin ölümüne sebep olan “Batı” demokrasileri birden sivil hayatlarının derdine düştü. Neyse ki Türkiye’nin bu konuda geçmişi temizdir, şimdiye kadar düzenlenen harekâtlarda söz konusu mağduriyet doğmamıştır. Zaten Türk ordusu sivil hayatını koruyabilmek adına kendi hayatından vazgeçebilen yiğitlerle doludur.  Ayrıca Türkiye 72 jet ile harekâtı başlatarak bir önceki sınır ötesi harekâtta şehit edilen 72 askerimizi hatırlatmış bu vesile ile dünyaya terörle mücadelede kararlılık ve süreklilik mesajı vermiştir. Bu mücadelenin devamlılığını gerekli bir nişanesi olarak Türkiye harekâtlarına Menbiç ile devam edeceğinin sinyali vermiş durumda. Bu harekât gerçekleşirse terör koridorunun kurulmasına Fırat Kalkanı ile müdahale eden Türkiye Fırat’ın batısını terör örgütlerinden temizlemiş ve bölgeye istikrar getirmiş olacaktır. Lakin yetmez, Fırat’ın doğusu da temizlenmelidir. Verilen sözlere inanmak istiyorum ve inanıyorum ki devletimiz başladığı işi tamamlayacak bölgeyi terör örgütlerinden kurtaracaktır.

Reyhanlı’da harekata destek için oluşturulan konvoydan bir fotoğraf

Bahsetmek istediğim bir diğer nokta ise mevcut harekât ışığında ordu-millet ilişkilerimiz. 15 Temmuz hain darbe kalkışması ile ordumuzun gücünü operasyon gücünü kaybettiği ve yıllarca kendini toparlayamayacağı iddia edilirken hain kalkışmadan çok kısa bir süre sonra Fırat Kalkanı Harekâtı düzenlenmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri bir destan yazmış 3000’in üzerinde teröristi etkisiz hale getirip bölgede huzur ve güven ortamını temin etmişti. Bu vesile ile birtakım kalemlerin iddiaları boşa çıkmıştı. Bir başka iddia ise Türk milletinin askere güvenini kaybettiği ve Türk milletinin artık ordusu ile ilişkilerinin hiçbir zaman aynı olamayacağı şeklinde özetlenebilecek iddiadır. Zeytin Dalı Harekâtının milletimizdeki akislerinin ise bu iddiaya tam bir cevap olduğunu düşünüyorum. Milletimizin ordusuna güveni ve desteği tamdır. Mehmetçiğe kurban kesen teyze, kışlıklar örüp yemek yapan analar, camilerde kuran okuyup dualar edenler, askerimizin bölgeye intikal ettiği güzergâhta dizi dizi dizilip sevgi gösterilerinde bulunan yöre halkı ve tüm Anadolu’da örnekleri saymakla bitmeyecek şekilde ordusuna desteğini belli eden milletimiz bu iddialar cevap değil de nedir? Anlaşılan o’dur ki bu ateş çemberinde milletimiz ile ordumuzu karşı karşıya getirmek isteyenlerin planları tutmamış ve milletimiz hainler sebebiyle tüm ordusunu yaftalamak gafletine düşmemiştir.

Fırat Kalkanı Harekâtı başlarken milletimize korku salmaya çalışanlar, Türkiye’nin “bataklığa sürükleneceğini” anlatanlar nasıl haksız çıkmışlarsa bugün harekâtla ilgili kötü senaryolar üreten odaklar yine haksız çıkacaklardır. Ergenekon-Balyoz kumpaslarıyla ve Çözüm Süreci denilen ihanet süreciyle onuru zedelenen, yıpratılmaya çalışılan şanlı Türk ordusu işte oradadır. Bir destanı bitirip diğerine geçmektedir. İşgalci ve zalim emperyal güçlerin aksine Türk milletinin şerefli temsilcileri gittikleri bölgelere huzur, güven ve adalet dağıtmaya devam etmektedir. Tüm kalbimle inanıyorum ki Türk millet kaim oldukça Türk ordusu, Türk ordusu kaim oldukça Türk milleti kaim olacaktır.

 

 

Yararlanılan kaynaklar

www.aljazeera.com/news/2018/01/turkey-urges-withdraw-syria-manbij-180128055728720.html

www.rudaw.net/turkish/middleeast/turkey/27012018

www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri

(Linkler en son 28.01.2018 saat 23.30’da kontrol edilmiştir.)

Görseller:

Kapak Fotoğrafı: aa.com.tr/tr/ekonomi/yerli-muhimmatta-mkek-damgasi-/1043212

1.Fotoğraf: www.flickr.com/photos/131986175@N03/39090578714/in/album-72157664932731608/

2.Fotoğraf: aa.com.tr/tr/turkiye/reyhanlida-yuzlerce-araclik-destek-konvoyu/1045104

3.Fotoğraf: http://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/fotograflarla-zeytin-dali-harekati-2185426/59?_szc_galeri=1

Leave a Reply

1 comment

  1. Allah askerimizin yardımcısı olsun.