12 Dev Adam hasretimiz bitti, basketbol dolu günler geldi. A Milli takımımız dün 2014 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ilk maçına çıktı. Millilerimiz Yeni Zelanda karşısında ilk yarıda çok zorlansa da ilk galibiyetini almayı başardı. Dev adamlar, Zafer Bayramı’nda 76-73’lük skorla zafere yürüdü.

Millilerimiz sahaya Sinan Güler, Emir Preldzic, Kerem Gönlüm, Ender Arslan ve Furkan Aldemir beşiyle çıktı. Yeni Zelanda’nın ilk beşinde ise Kirk Penney, Mika Vukona, Thomas Abercrombie, Robert Loe ve Tai Webster vardı. Milli takım kadromuzda 2010 Dünya Şampiyonluğu’nda ikinciliği gören takımdan 8 oyuncu ve takımın başında Ergin Ataman var.

Milli takımımız ilk yarıda korkutucu bir oyun oynadı. İlk çeyreği 17-8, ikinci çeyreği ise 38-28 geride kapattı. İlk yarıda hemen hemen herkesin aklına şampiyona öncesi yapılan hazırlık maçları geldi. 12 Dev Adam, ağustos ayında Ergin Ataman yönetiminde 9 hazırlık maçı yaptı ve bu maçların 7’sinde yenildi. Milli takımımızın yenildiği takımlar, Belçika, Kanada, İspanya, Sırbistan ve Yunanistan.

0681eaca5205

İlk çeyrekte millilerimiz hücum etmekte çok zorlandılar ve savunmada yaptıkları birkaç iyi işin beraberinde birkaç sayı buldular. Öyle ki zor anlarda genellikle sorumluluk üstlenen ve hırslanan basketbolcularımız Ender ve Emir de bir süre yenilişimizi izledi. İkinci çeyrek de milli takımımız için pek parlak geçmedi, Sinan Güler, Penny’yi tuttu ama Webster kardeşlerden büyük olanı Corey Webster’ı tutamadık, Webster maç genelinde 22 sayı buldu. İkinci yarıda, özellikle de son çeyrekte milli takımı uykusundan uyandıran ve galibiyeti getiren öpücüğü veren ise Oğuz Savaş oldu. Oğuz Savaş 16 sayı ile takımın en skoreri oldu ve bu 16 sayının 13’ünü son çeyrekte atarak üç çeyrek boyunca devam eden farkı kapattı. Maçın diğer kilit isimleri ise Emir ve Barış Hersek idi. Emir, 6 ribaund 14 sayı ile oynadı ve takıma 11 sayı kazandıran Barış Hersek’i çözen isim oldu, Emir çok kritik anlarda Barış Hersek’e verdiği paslarla ona 3 üçlük attırdı.

basketmilli01DXRRQSMilli takımımız üçüncü çeyreğin sonlarına doğru formunu bulmuşken Ender Arslan’ın verilmeyen basketi ve ardından yediği teknik faul 4. çeyreğe kötü girmemize ve bir süre bocalamamıza neden oldu. Maç sonucunu direkt etkilediği için hakem kararları futbolda her zaman daha çok tartışılır fakat bugün bu hakem kararı da 4. çeyreğin (yani Türkiye için maçın tamamının) kaderini belirleyebilirdi. Ender Arslan’ın verilmeyen basketi ve aldığı teknik faul takımı tam geri döndüklerine inandığı an sarstı, bir anda takımın modu düştü. Oğuz Savaş’ın verdiği savaş maçı bize getirdi. Son çeyrekte bizi mutlu eden başka bir isimse Kerem Tunçeri oldu. Kerem Tunçeri’yi milli formayla çok özlemiştik, maçın son çeyreğinde çok iyi bir performans sergiledi ve belki de, yine bizi finale taşıyacağı günlere göz kırptığında çok heyecanlandık.

Ergin Ataman, Kirk Penney’i tutmak için Sinan Güler’i görevlendirmişti, Penney 36 dakika oyunda kaldı, Sinan Güler ise 33 dakika. Bu Sinan Güler için milli takımda bir ilk sayılabilir. Bogdan Tanjevic 2005 yılından beri milli takımın başındaydı, Sinan Güler de 2009’dan beri beraber çalıştığı Tanjevic ile böyle bir fırsat yakalayamamıştı. İlk beşte çıkmak bir yana Tanjevic, Sinan Güler’i kısa süreli takımı canlandırmak, zaman zaman top çalmak, hareketli bir oyuncuyu savunmak için tercih ederdi, bugün ise daha farklı bir Sinan Güler izledik. Ataman, Güler’e daha çok sorumluluk vermeyi tercih etmişti, Güler’in görevi Penney’i savunmaktı ve zaman zaman potaya giderek basket bulmaktı. Güler, Penney’i başarılı tuttu, Penney maç boyunca sadece 9 sayı atabildi, savunmanın yanı sıra Sinan Güler hücumu da 8 sayı ile destek oldu.

12 Dev Adam bu şampiyonaya yüreğini ortaya koymaya çıkıyor. İlk maçında 76-73’lük bir skorla zorlansa da galibiyete uzandı. Şimdi sırada çok zor bir rakip var: Amerika Birleşik Devletleri. Amerika dün gece Finlandinya’yı 114’e 55 yendi. Amerika’nın çift hanelere çıkan isimleri ise Klay Thompson, Derrick Rose, Rudy Gay ve Anthony Davis oldu. 12 Dev Adam’ın Amerika karşısında elinden gelenin en iyisini yapması umuduyla…

Umut hem sporun hem Türk insanın önemli bir parçası. Bu nedenle kimse bana Amerika’yı yenmeyi umduğum için kızmasın. Umut fakirin ekmeğidir. İlk maçımızı kazandık, bu önemliydi. İlk günümüzü zaferle kapattık ve  sonrası için de umutluyuz. Nasıl başlarsa öyle gidermiş. Yeni Zelanda zaferinin diğer tüm zaferlere ön ayak olması umuduyla …

#yüreğinikoy

@nazlihilalkaya 

Leave a Reply