Dünya Kulübü Olabilme Eşiğinde Bir Türk Kulübü

Son 16 turunda eşleştiği Bayern Münih karşısında favori gösterilmese de iki maç halinde oynanacak eşleşmenin sonucunda tur atlayan taraf olamasa da Beşiktaş, “Çeyrek Final mi, neden olmasın?” dedirte biliyorsa futbol severlere, işte o zaman büyük yol katetmiş demektir.

2017 Yılı Şampiyonlar Ligi Grup maçları

Beşiktaş 7. Kez katıldığı Şampiyonlar Ligi gruplarından ilk defa çıkma başarısı gösterdi. Bu başarı siyah beyazlıların tarihindeki bir ilk olmasının yanı sıra Beşiktaş , Türk futbolu açısından da birçok ilke imza atarak gerçekleştirdi bu başarıyı. Gruplarda en fazla puan toplayan, grubunu namağlup bitiren, grup aşamasında en çok gol atan, en çok galibiyet alan ve grubunu lider bitiren ilk Türk takımı olmayı başardı. Ayrıca grupta oynadığı 3 deplasman maçından da galibiyetle ayrılması Beşiktaş’ın dikkat çeken yönlerinden biriydi. Beşiktaş bütün bu başarıları elde ederken aslında birçok kişi için gruptan lider çıkması sürpriz değildi. Elde edilen başarılar altıncı yılını geçiren Beşiktaş başkanı Fikret Orman ve yönetiminin göreve geldiği ilk andan beri uyguladıkları sabır ve özverinin eseriydi.

Beşiktaş’ın şu an Avrupa’da elde ettiği konum ilk bakışta Fenerbahçe’nin Zico ile Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale çıkması ve Galatasaray’ın Fatih Terim ile aynı şekilde çeyrek finalde oynama başarısı gösterdiği sezonlara benziyor. Ancak unutulmamalıdır ki bu takım çok değil sadece 5 yıl önce futbolcu maaşlarını bile ödeyemediği için feda sezonunu geçirdi, henüz bir buçuk yıl önce stadına kavuştu. Özellikle de Finansal Fairplay kısıtlamaları devam ederken elde edilen bu sonuç, kazanılan başarının farklı noktalara konulması gerektiğini gösteriyor. Hâlihazırda da Fikret Orman ve yönetiminin Dünya Kulübü olma yolundaki adımlar atmaya devam ediyor olması ve göreve geldikleri ilk andan bu yana kısa süre içinde siyah beyazlı kulübün çağ atlamasını sağlamaları gelecek adına bir futbol sever olarak beni bir hayli heyecanlandırıyor.

Geçmişten Ders Alıp Geleceği İnşa Etmek

Finansal Fairplay kısıtlamaları bu sene sona eriyor. Zirvede olan siyah beyazlı kulübün nasıl bir politika izleyeceği gerek kendisi gerekse de Türk futbolunun geleceği açısından çok önemli olacak. Önceki senelerde olduğu gibi ekonomik özgürlük elde edilince kulüp paraları har vurup harman savrulursa Türk futbolunda önceki senelerde şahit olduğumuz başarılar gibi bu da gelip geçecek, peri masalı son bulacak. Fakat bu sefer bir Türk futbol takımı doğru yönetilebilirse işte o zaman neler olacak birlikte göreceğiz. Ayrıca Dünya Kulübü olabilmek sürekli Devler liginde sahne alabilmekten geçiyor. Bundan dolayı Beşiktaş’ın ilk olarak Şampiyonlar Ligi devamlılığını sağlaması önemli. Bu da Süper Lig’de başarılı olmaktan geçiyor. Beşiktaş ilk önce bu sorunu çözmeli ve hedeflerine ulaşabilmek adına çok geç olmadan lige önem vermeli.

Kura Değerlendirilmesi

Beşiktaş grup birincisi olarak çıktığı kura çekimine seri başı takımlar arasında olsa da karşılaşabileceği en zor kulüplerden biri olan Bayern Münih ile son 16 turunda eşleşti. Barcelona da çekse Bayern Münih’i üzülürdü açıkçası. Unutmamak lazım bu takım Alman ligi ikincisini ev sahibi iken de deplasman maçında da yedek as hiç fark etmeden mağlup etmeyi başardı. İlk maçın deplasmanda olması da Beşiktaş açısından bir şans gibi gözüküyor. Son 16 turunun ilk maçının oynanmasına yaklaşık iki buçuk ay gibi süre olsa da Beşiktaş’ın çeyrek final şansı deplasmanda oynanacak ilk maçın ilk yarısını gol yemeden tamamlayabilmesinden geçiyor. Karakartal ilk 45 dakikayı gol yemeden tamamlayabilirse tarihteki Barcelona, Chelsea gibi zaferlerinin yanına bir tanesini daha ekleme fırsatı bulacaktır. Gerek Türkiye gerek Avrupa basınına bakılırsa ayrıca Beşiktaş’ın Şampiyonlar Liginde ortaya koyduğu akıllı ve dinamik futbolda göz önüne alınırsa “Çeyrek Final mi, neden olmasın?”

Leave a Reply