F1 MANAGER 2022 İNCELEMESİ

Frontier Developments karşımıza eşi benzeri olmayan bir oyunla çıktı bu sene. Tam anlamıyla F1 hayranlarının hiç sıkılmadan oynayabileceği F1 Manager 2022… 30 Ağustos 2022 tarihinde oyunculara sunulan bu oyun hakkında önemli özellikleri ve oyun hakkındaki yorumlarımı sizinle paylaşmak istedim.

Ana Menüden bir görüntü

İlk olarak şunu söylemeliyim ki oyun F1’in lisansına sahip. Oyun içerisinde bulunan tüm yarışçılar ve takımlar, takım mühendisleri ve diğer çalışanları, F2 ve F3 pilotları, rezerv pilotlar, pistler ve daha birçok özellik tam olarak gerçeğiyle bire bir aynı bir biçimde bizlere sunuluyor. İlk olarak gridde bulunan 10 takımdan birini seçiyorsunuz ve takım şefi olarak göreve başlıyorsunuz. Diğer F1 oyunlarından farklı olarak bir pilot olarak aracı yönetmek yerine patron olarak takımı her açıdan yönetiyorsunuz. Yönetim Kurulu size kısa ve uzun vadede bazı hedefler veriyor ve siz bu hedefleri yakalamaya çalışıyorsunuz.

Pilot Performans Ayarlarından Bir Görüntü

Takım patronu olarak oyun içerisinde birçok göreviniz oluyor. Bu görevlerden biri takımınızda bulunan pilotların performansını yükseltmeye çalışmak. Yarış içerisinde gösterdikleri performanslarla artı puanlar kazanabilen pilotlarınızın görselde görmüş olduğunuz çeşitli özelliklerini zamanla geliştirebiliyorsunuz. Eğer ki pilotlarınız istediğiniz performansı veremiyorsa çeşitli keşif programlarıyla diğer pilotlara teklifler götürüp onları takımınıza katabiliyorsunuz. Transfer edebildiğiniz şahıslar sadece pilotlarla da sınırlı değil. Daha yüksek reytinge sahip olan takım mühendislerini ve şeflerinizi de değiştirme imkanına sahipsiniz – tabii ki finansal sınırlar içerisinde. –

Antrenman Seansı Ayarlamalarından Bir Görüntü

Antrenman seanslarında araçlarınıza çeşitli ayarlar yapıp pilotlarınıza denettiriyorsunuz. Seans sonlarında ise iki pilottan da geri bildirimler alıp araca olan güvenlerini en üst noktalara taşımaya çalışıyorsunuz. Güven oranı arttıkça pistte çok daha başarılı bir performans sergiliyorlar. Ayrıca seanslara rezerv pilotunuza da çıkartabiliyorsunuz.

Yarış Stratejisi Alanından Bir Görüntü

Takım Patronu olarak yapmanız gereken diğer bir görev ise yarış stratejilerini belirlemek. F1’i takip edenler bilir ki yarış içerisinde iyi bir sonuç almak istiyorsanız stratejinizi iyi belirlemelisiniz. Bunlardan biri de lastiklerin seçimidir. Yarış öncesinde hava durumu tahminlerine ve sıralama turlarınızdaki başarınıza göre bir strateji seçiyor veya kendiniz strateji oluşturabiliyorsunuz. Örneğin sıralama turlarının ortasında bir yağmur bekleniyorsa pilotlarınızı erkenden yumuşak hamur lastiklerle piste salarsanız rakiplerinize göre yarışa önde başlama şansına sahip olursunuz.

Yarış İçerisinden Bir Görüntü

Tabii ki yarış başladıktan sonra koltuğunuzda oturup yarış bitene kadar beklemiyorsunuz. Yarış içerisinde de kontrol etmeniz gereken birçok özellik bulunmakta. Bunlardan bazıları lastik kullanımı, yakıt kontrolü, ERS kullanımı, pitstop zamanları, güvenlik aracı girerse uygulayacağınız taktikler vs. Stratejileri doğru uyguladığınız takdirde takımınızı üst sıralara kolayca çıkarabiliyorsunuz. Her yarış sonunda belirlenen hedeflere ulaştığınız takdirde sponsor gelirleri elde ediyorsunuz ve bu gelirleri araçlarınızı, fabrikanızı ve takımınızda bulunan bazı faktörleri geliştirmede kullanabiliyorsunuz. Araç geliştirme kısmında ise mühendislerinizle birlikte araç parçalarını araştırıp, üretip, iki aracınıza da monte edebiliyorsunuz.

Araç Geliştirme Ekranından Bir Görüntü

Kazanmış olduğunuz paralarla tesisleri geliştirebiliyorsunuz. Tabii ki bu gelişimler üretim ve yarış performansınızı da olumlu yönde etkiliyor. Buna ek olarak FIA, yapacakları çeşitli regülasyonlar için takım patronları arasında oylama düzenliyor ve bu oylamayla F1’in geleceğine siz yön verebiliyorsunuz.

Yarış İçerisinden Bir Görüntü

Daha sayamadığım birçok özellik oyun içerisinde mevcut. F1 hayranları için mükemmel bir oyun. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Kendinizi bir anda F1 dünyasının içerisinde bir patron olarak buluyorsunuz. Oyunun lisanslı ve Türkçe dil desteği ile sunulması oyunu çok daha cazip hale getiriyor. Mühendislik kısımları bile ayrıntılarla donatılmasına rağmen oyun çok kısa sürede öğrenilebiliyor. Biraz alıştırma yaptıktan sonra rahat bir şekilde sezona devam edebiliyorsunuz. Birçok ayrıntı olmasına rağmen bu özelliklerin içinde kaybolmayışım beni bağladı diyebilirim. Eğer iyi bir F1 izleyicisiyseniz bu oyundan zevk alacağınızdan eminim. Bazı eksiklikleri var örneğin yapay zeka bazen çok absürt hatalar yapabiliyor, yumuşak hamur lastiklerin avantajını çok rahat bir şekilde göremiyorsunuz vs. ancak gelecek olan güncellemelerle oyun eminim ki çok daha güzel ve eğlenceli hale gelecektir.

Leave a Reply