“Sirenler” 10 Sene Sonra Yeniden Mor ve Ötesi İçin Çalıyor!

Soğuk havanın ve ardımızda bıraktığımız sınavların iç bunaltıcı etkisinin hayatımıza etki ettiği bu günlerde, Mor ve Ötesi pandemi süresi boyunca titizlikle üzerinde çalıştığını belirttiği sekizinci stüdyo albümü “Sirenler”i 21 Ocak 2022 günü biz sevenleriyle buluşturdu. Aynı gün saat 19.30’da Çiçek Pasajı’nda gerçekleştirilen ve eş zamanlı olarak da internet üzerinden canlı yayınlanan albüm lansmanına katılım ise fazlasıyla yoğundu. Özellikle Türkiye’nin dünü, bugünü ve yarınına yoğunlaşan albümü bu bilinçle dinlemek de epey önemli. Çiçek Pasajı’nda gerçekleşen lansmanda grup solisti Harun Tekin Beyoğlu’nun evleri olduğunu söyledi ve ek olarak şu cümleleri de ekledi konuşmasına:

“Biz biliyoruz ki Beyoğlu’nda insanlar mutluysa Türkiye mutlu, burada insanlar mutsuzsa Türkiye mutsuz… Biz buranın yeniden gülümseyen bir yer olacağını biliyoruz”.

Kendi adıma hayatta birçok şeyden bunaldığımı hissettiğim bu zaman diliminde bir nefes gibi oldu bu albüm benim için. Başa sarıp tekrar tekrar dinlediğim Sirenler, ilk dinleyişte klasik Mor ve Ötesi tarzını hemen hissettiriyor. Grubun tam da istediği gibi kendimi 2020’li yıllarda değil de 90’lı yıllarda İstiklal’de bir barda oturmuşum da arkada da bu albüm çalıyormuş gibi hayal ettiğimi inkar edemem sanırım 😊  

Albümün tamamını yayınlamadan önce herkesçe çok sevilen iki tekliyi, “Forsa” ve “Dünya’ya Bedel”i piyasaya süren grup, dinleyicilerden tam not almıştı ve bu iki şarkı da bizleri albümün tamamı için heyecanlandırmaya yetmişti. Peki on bir şarkıdan oluşan Sirenler’de diğer şarkılar neler gelin biraz da onlara bakalım: 

1-) Adamın Dibi 

Benim albümde en sevdiğim şarkılardan biri oldu Adamın Dibi. Genel anlamda enerjik ama bir o kadar da sitemkar bir havaya sahip olan şarkının linkini aşağıya bırakıyorum. 

2-) Dünyaya Bedel 

3-) Linç 

Bu şarkıyı ilk dinlediğimde verdiğim ilk tepki, Mor ve Ötesi’nin başka bir şarkısının tınılarıyla çok benziyor, oldu. Tabii ki hangi şarkı olduğunu ilk etapta hatırlayamadım ta ki bu yazıyı yazarken tekrar dinlememle fark edene kadar :) Bu şarkıyı “Araf” ile yer yer çok benzettim ben bilmem sizler neler düşünürsünüz. 

4-) Canavar 

Önceki üç şarkıya göre daha yavaş bir tempoyla ilerleyen bir şarkı olmuş Canavar. 

5-) Forsa 

6-) Hazinende 

Uzun zamandır susadığım güzel müzik, güzel sözlerin bileşeni muhteşem bir şarkı olmuş ve işte tam da bir Mor ve Ötesi şarkısı! 

“Gülmek yasak mı 
Senin ülkende 
Nefes almak kolay mı 
Hazinende” 

7-) Kaptan 

“Sonsuz sandığın her şey nasıl tükendi.” 

8-) Ağrılar 

9-) Tünel 

Bu şarkıyı her dinlediğimde içim umutla doluyor. Gerçek bir Beyoğlu aşığı olarak keyifle dinlediğimi söylemek isterim :)  Uzun zamandır aslolan kimliğini kaybetmiş olan İstiklal, Tünel yani Pera’ya bir saygı duruşu niteliğinde bir şarkı Tünel ve birazdan aşağıda bahsedeceğim “İstiklal”.

10-) İstiklal 

Bir diğer keyifle dinlediğim şarkı da İstiklal oldu. Gözlerinizi kapatıp İstiklal’de yürüdüğünüzü hayal edin bu şarkı eşliğinde benim için :)  Az önce bahsettiğim gibi, İstiklal’in biraz da kaybolan daha doğrusu yaklaşık on yıldır sistemli bir şekilde “kaybettirilen” ruhuna atıfta bulunuyor ve bizlere her daim umudun var olduğunu hissettiriyor. Yeter ki biz inanalım ve vazgeçmeyelim.

“Belki arkadaşlarınla 
Belki de yalnız başına yürürken 
Ne kadar mutlusun İstiklal’de 
Birkaç mevsim renkler solunca 
Tükenmez hayatının sesi 
Çok mutlusun İstiklal’de”
 

11-) Park 

Ve dinlerken zamanın su gibi aktığı albümün, son şarkısı… 

Bir tane daha “Sirenler” albümü daha olsa onu da dinlermişim sanırım. Siz hep söyleyin, biz hep dinleyelim. İyi ki varsınız! 

Leave a Reply