Daha önce “Aç Kalmak ya da Kalmamak İşte Bütün Mesele Bu” yazımızda Intermittent Fasting’ten bahsetmiştik. Kısaca Intermittent Fasting uzun süre bilinçli olarak aç kaldığınızda glikojen seviyenizin düşmesi ve enerji için yağ hücreleriniz kullanılmasıdır. Bu seviyeye gelmek için en az 16 saat bir şey yememeniz gerekiyor. Ketojenik diyette de benzer bir çalışma sistemi var. Aldığınız karbonhidratı oldukça düşük seviyede tutarak vücudun yağ yakmasını sağlıyorsunuz. Kurşun geçirmez (bulletproof) kahve de ketojenik diyet uygulayanlar, sporcular ve sabah kahvaltısı yapmayı sevmeyenler arasında oldukça yaygınlaşmış bir içecek. Peki kurşun geçirmez kahve nedir, nasıl yapılır?

 

 

Kurşun Geçirmez Kahve Nedir?

Girişimci Dave Asprey, Tibet’te yaptığı dağ tırmanışı sırasında kendisine ikram edilen geleneksel yağlı Tibet çayı “Po Cha”nın tırmanıcılara enerji verdiği, dikkatlerini arttırdığı ve daha uzun süre tok tuttuğunu fark ediyor. Bunun üzerine eve döndüğünde farklı yağlar deneyerek sonunda Bulletproof® Coffee’yi buluyor, markalaştırıyor ve The Bulletproof Diet kitabını yazıyor.

 

Dave Asprey ve The Bulletproof Diet kitabı

Onun tavsiye ettiği şekliyle Bulletproof Kahve: özel çekilmiş kahve çekirdekleri, otla beslenmiş ineklerden elde edilen yağ ve Brain Octane yağı kullanılarak yapılıyor. Ancak aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi her şey pazarlama üzerine oluşturulmuş izlenimi veriyor. Dolayısıyla çoğu insan sadece tuzsuz tereyağ ve hindistan cevizi yağı kullanarak bu kahvenin tadını çıkarabiliyor.

 

Sadece tereyağ ve hindistan cevizi yağı

Dave Asprey’in yapımıyla Bulletproof Coffee:

Evde yapabileceğiniz Kurşun Geçirmez Kahve:

Önemli not: Yağı mikserle karıştırmanız gerekiyor aksi takdirde karışmış açık renkli görüntüyü elde edemiyorsunuz.

 

Henüz bilimsel olarak kanıtlanmasa da deneyenler gerçekten spordan önce içtiklerinde enerji verdiğini ve uzun süre tok tuttuğunu söylüyor. Ayrıca beklenmedik de bir tadı var. İsteğe göre içine tarçın, kakao, vanilya özü de koyabilirsiniz.

 

 

Peki siz hala bu yeni trendi denemediniz mi?

 

 

Kaynakça

http://tylerwellnesscenter.com/wp-content/uploads/2015/11/bulletproof-coffee.jpg

Butter Tea — Recipe to Make Tibetan Tea: Po Cha

Going Bulletproof for Beginners

https://www.tasteofhome.com/wp-content/uploads/2017/10/FB_shutterstock_409788001-1024×683.jpg

http://blog.smartd.in/wp-content/uploads/2017/01/bullet-coffee.png

https://www.biotrust.com/blog/wp-content/uploads/2017/12/iStock-866796208.jpg

 

Leave a Reply