Yine sınavlarımızın arasında kaybolmuş durumdayız ve kafamızı kaldıracak zaman bile bulamıyoruz. Bulsak da hemen doluveriyor o boşluk. Her ne kadar bu yazımda gerçekten bana bir şeyler katacak ve düşündürecek bir film izleyip hakkında yazı yazmak istesem de onun yerine birkaç tane popüler kültür tanımına daha çok uyan film izleyip bunları bir yazıda birleştirmeye karar verdim. Popüler kültürü tercih etme sebebimse tüm bu kargaşanın içinde sürükleyici, aklımı meşgul edecek ama film bittikten sonra tüm olayları çözülmüş bir şekilde bırakacak bir şeyler izlemek istemem. Uzun bir aradan sonra dün akşam fırsat bulup izlediğim Ölümsüz Aşk (The Age of Adaline, 2015) ve daha önceden izlediğim Aynı Yıldız’ın Altında (The Fault’in Our Stars, 2014) filmlerinin konu olmasına karar verdim.

Ölümsüz Aşk (The Age of Adaline, 2015)

Öncelikle filmin kahramanından biraz bahsetmek gerekirse, Adaline Bowman 1900’lerin başında yaşayan normal bir kadındır. Ancak bir gün başından geçen bir olayın ardından ölümsüz olur ve hikayesi burada başlar. Daha fazla konusundan bahsetmek istememekle birlikte, şunu belirtmekte yarar görüyorum; konusu biraz alışılmış, beklenmedik bir şey olmayan, tahmin edilebilir bir film. Ancak filmin görsel özellikleri birçok açıdan filmi güzel kılmış. Özellikle seçilen evler, mahalleler, kıyafetler hepsi birbiriyle uyum içinde gidiyor ve filme olan ilginin artmasını sağlıyor. Filmde Adaline Bowman’ı Blake Lively canlandırmış ve role de tam uymuş. Ayrıca filmde Michiel Huisman, Harrison Ford, Ellen Burstyn gibi birçok iyi oyuncu da yer alıyor.

the age of adaline 2

Birçok açıdan mutluluk hissiyle akan ve güzel biten bir film. Fakat, oturup da iki, üç kez izlenecek bir film olduğunu düşünmüyorum. Yine de izlerken zamanın nasıl geçtiğini unuttuğunuz ve bitince de yarım kalmış herhangi bir olay kalmayan bir film. Boş zamanınız olduğunda ve güzel zaman geçireyim, aklım boşalsın dediğiniz bir zaman için iyi bir seçim.

Filmin fragmanı için: https://youtu.be/7UzSekc0LoQ

Filmin imdb sayfası için: http://www.imdb.com/title/tt1655441/

Aynı Yıldız’ın Altında (The Fault’in Our Stars, 2014)

People’s Choice Awards ve MTV Movie Awards gibi birçok ödül kazanan film, John Green’in aynı isimli çok satan kitabından uyarlanmış. ‘Uyumsuz’ serisinin ana karakterleri, kardeş olan Tris ve Caleb Prior’ı canlandıran Shailene Woodley ve  Ansel Elgort‘ u sevgili olarak bir araya getiren film aralarındaki uyumu çok iyi yakalamış. Hazel, kanser teşhisi konmuş, ailesinin de yardımıyla yaşamını sürdüren bir kızdır. Ama hayatı doktor randevuları ve gittiği bir yardımlaşma grubu arasında dönmektedir. Gus ise bu yardımlaşma grubunun yeni üyesidir ve Hazel ile arkadaş olurlar. Kanser dışında bir hayat yaratmaya başlarlar kendilerine.

the fault

Film, birçok yönüyle gayet akıcı ve mantıklı gelişiyor. Fakat filmin türünün de gerektirdiği gibi bir dram temasını işlemiş, bilinmedik mucizeler gerçekleşmiyor. Boş bir zamanınızda izlemeye değer bir film olmuş.

Filmin fragmanı için: https://youtu.be/9ItBvH5J6ss

Filmin imdb sayfası için: http://www.imdb.com/title/tt2582846/

İyi seyirler.

Leave a Reply