2020 sezonun ardından bu yıl da gerçekleşen Türkiye GP’sini, seyirciye açık olması ile birlikte, uzun bir bekleyişten sonra canlı izleyebildik. Üstelik çeşitli etkinlik alanlarında; pit stop deneyimini yaşama, 2022 F1 aracı ve 2021 dünya şampiyonası kupasını görme imkanını yakaladık. Intercity İstanbul Park’ta, ıslak zeminde nefes kesen bir mücadeleye tanık olduktan sonra F1 fanları olarak beklediğimize değdi diyebilirim. Değinilecek birden çok olaya tanık olduğumuz yarış ve sıralama turlarını gelin birlikte analizleyelim.

2022 Formula 1 Aracı

Yarış günü ile kıyasladığımızda nispeten daha yağmurlu geçen sıralama turları, birçok pilotun sınırlı görüş ve düşük yol tutuşundan dolayı attığı spinlerle, seyircilere tarif edilemez anlar yaşattı. Seanslar sonrasında, pole pozisyonunun asıl sahibi olan Lewis Hamilton, içten yanmalı motorunun değiştirilmesi ile aldığı 10 sıra grid cezasının ardından 11. sıraya gerilerken Valtteri Bottas ise kariyerinin 18. pole pozisyonunu yakaladı. Hamilton ve Mercedes için şampiyonada hasar verici puan kaybına sebep olan bu güç ünitesi değişikliği, takım patronu Toto Wolff’a göre sezon sonuna kadar tekrarlanabilir. Bu da pilotlar şampiyonasındaki sıralamanın İstanbul’da olduğu gibi tekrar değişebileceğinin habercisi.

Sıralama Turlarının Ardından Pole Pozisyonun Sahibi Lewis Hamilton Oldu

Gelelim yarış gününe. Çiseleyen yağmur ve kapalı hava, pistin kurumasını yarış boyunca engelledi. Doğru lastiği seçmenin birçok şeyi değiştirdiği olaylı yarış gününde takımlar farklı stratejiler izledi. Pist yüzeyinde biriken suyun yarattığı sprey etkisi ise çoğu pilota göre korkunç seviyedeydi. Asfaltın yenilenmesi ile de bulanıklaşan ve yağlı bir hâl alan su damlacıkları pilotların görüşünü engelleyen ve çoğu pilotun üst üste spinler atmasına sebep olan en büyük faktör oldu.

Kapalı Havanın Hakim Olduğu Pistte Sprey Etkisi Yüksekti

Yarış sonunda, 8. virajı ile ünlü ve geçişler için büyük bir özveri isteyen Türkiye GP’sinin kazananı ise 378 günün ardından galibiyet sevincini tekrar yaşama fırsatı yakalayan ve kariyerini 10. galibiyeti ile taçlandıran Bottas oldu. Bottas’ın performansı tek kelimeyle muhteşemdi öyle ki pole pozisyonu, en hızlı tur ve galibiyet üçlemesini kariyerinde ikinci kez bu yarışta yakaladı. Böylece bir yarıştan alınabilecek maksimum puanla ayrıldı. Aynı zamanda kısa bir süre önce 2022 sezonu için Alfa Romeo ile sözleşme imzalayan Fin pilot, takımı Mercedes’in art arda 250. yarışta da puan almasını sağladı.

Bottas, İlk Virajın Ardından Liderliğini Koruyor

Yarışın en çok konuşulan olayı ise, Hamilton’ın pit duvarını dinlemeyerek pite girmeyi reddetmesi oldu. Takıma göre erken bir pit ile, Hamilton’a göre ise hiç pite girmeyerek podyumu garantileyebilmek söz konusuydu. Yarış sonrası yapılan analizlere göre, eğer Hamilton hiç pite gelmeden devam etseydi puan barajının dışına çıkarak kendisini Sainz ile mücadele ederken bulabilirdi. Fakat birçok pilota göre Türkiye GP tek solukta, aynı set lastiklerle bitirmeye oldukça müsaitti. Öyle ki yarışı lider başlayıp lider götüren Mercedes pilotu Bottas’ta, hiç pit stop yapmadan yarışı bitirmeyi düşündüğünü dile getirdi. 58 turun sonunda bunu başaran tek pilot ise son turlarda oldukça zorlanıp 10. bitiren  Alpine sürücüsü Esteban Ocon oldu. 

Geç Pite Giren Hamilton, Yarışı 5. Bitirdi

Yarış geneline bakılırsa; 11. başlayıp her geçen tur öndeki rakiplerine inanılmaz bir hızla yaklaşan Lewis Hamilton, tribünlerin çoğunu dolduran hayran kitlesine göre kesinlikle podyuma çıkabilecek bir performans sergiledi. Yarış sırasında takımıyla yaptığı konuşmalarda oldukça agresif olduğu için tepki alan İngiliz pilot, yarış esnasındaki tempoyla sakin kalınamayacağını belirterek takımı ile herhangi bir sorun yaşamadığına açıklık getirdi. Yarışın son bölümüne kadar direnip en sonda da takımını kararı ile pite giren 7 kez Dünya Şampiyonu, damalı bayrağı gören 5. pilot olurken sürücüler şampiyonasında da Verstappen’in 6 puan gerisine düştü. Max Verstappen ise Mercedes’e göre tempolarının düşük olduğunu dile getirdiği bu hafta sonunda 2. başladığı yarışı 2. olarak bitirdi. Hollandalı pilota göre Mercedes’ e yetişmek için bundan sonra daha fazla çalışmaları gerekecek. 

Hamilton ve Perez Çekişmesi, Perez’in Yerini Korumasıyla Sonuçlandı

Red Bull’un ikinci pilotu Perez ise, yarışı 3. olarak bitirirken Hamilton ile yarış boyunca inanılmaz bir mücadele içerisindeydi. Çifte podyum elde eden Red Bull’un gülerek ayrıldığı pazar gününün ardından takımlar şampiyonasında, Bottas’ın çıkardığı mükemmel sonuçla, Mercedes’e karşı 3 puan gerileyen yine Red Bull oldu. Sezonun ilk yarısında Mercedes’e göre daha güçlü görünen Red Bull, yaz arasından sonra Mercedes’in gerisine düştü. Şayet Hamilton, İstanbul’da ceza almasaydı Mercedes’in duble yapacağına da hiç şüphe yoktu. 

2. ve 3. Bitiren Red Bull’lar, Duble Yaptı

İstanbul’dan mutlu ayrılan bir diğer takım da Ferrari oldu. Rusya’da istediğini alamayan Charles Leclerc, Türkiye’de 4. sırada bitirerek Ferrari için tatmin edici bir performans çıkardı. Geç pite gelen pilotlardan biri olan Leclerc, Bottas’ı arkasında tutmayı başarabilseydi birinciliği garantileyebilecekti. Leclerc’in takım arkadaşı Sainz ise yarışın en çok sıra kazanan ismi olurken günün pilotu seçildi. Aldığı ceza ile 19. sıradan başlayan Ferrari pilotu yarışı 8. sırada tamamladı.

 Ferrari Adına İyi Bir İş Çıkaran Leclerc, Yarışı 4. Sırada Bitirdi

16. olarak elendiği ilk sıralama seansından sonra gridin arkalarından başlayan Mclaren pilotu Ricciardo ise yarış esnasında sadece 4 turu istediği gibi tamamlayabildiğini, genel olarak takım arkadaşı Norris gibi yol tutuşu ve görüş problemlerinin çok olduğunu dile getirdi.

F1 fanları olarak izlemesi oldukça eğlenceli olan Hermann Tilke tasarımı Intercity İstanbul Park’ta, hava şartları da heyecanımızı doruğa çıkardı. Peki bundan sonraki yarışlarda bizi neler bekleyecek? Görünüşe bakılırsa Bottas’ın performansı, hem takımlar hem de pilotlar şampiyonasında Mercedes’i ileriye taşımaya devam edecek. Hamilton için Bottas’ın Türkiye’deki performansı, Verstappen’in birinci olmasını ve şampiyonadaki puan farkının açılmasını engelledi. Hepimiz eminiz ki yaz arasından sonra en çok puanı almayı başaran Fin pilot için bu son galibiyet değil. 

Formula 1: Türkiye GP'de kazanan Valtteri Bottas oldu - haberiniz.com.tr  (F.I.)

Bottas, Pazar günü Muhteşeme Bir Performans Sergileyerek Birinci Oldu

Mercedes ve Red Bull arasındaki rekabet Türkiye’de daha da kızıştı ve takımların yapacağı hamlelerle şampiyona liderinin daha çok değişeceğine şahit olacak gibiyiz. Peki Türkiye 2022’de de F1’e ev sahipliği yapacak mı? Açıklanan 2022 takviminde maalesef Türkiye yer almıyor. Ancak bu yıl sonunda kontratı biten Singapur yerine olası aday olarak gösteriliyor. Gözler şu an Singapur ve F1’in yaptığı kontrat sözleşmesinin üzerinde. Biz F1 fanları olarak Türkiye GP’sine doyamadık. F1’in muhteşem takım ve pilotlarına tekrar ev sahipliği yapacağımız günleri iple çekiyoruz.

Görseller:

https://www.formula1.com/

https://tr.motorsport.com/f1/

@f1.turkish

@carinsportcom

Leave a Reply