Tatil Düşlerinin Vazgeçilmez Yoldaşları: Seyahat Siteleri

world-of-travel-wallpaper-768x480-2

Her ne kadar yaz tatilinin başlamasına aylar olsa da güneşin yüzünü göstermesiyle yalancı baharlara kanma konusunda sınır tanımayan bizler tatil hayalleri kurmaya başladık bile. Hatta derslerin, işlerin ve sonu gelmez koşturmacanın iyice yoğunlaştığı şu günlerde tüm gücümüzle tatil hayallerine sarılıyoruz desek yalan olmaz sanırım. Her ne kadar tatil hayalleri pembe gözlüklerimizi dolaplarımızın kuytu köşelerinden çıkarmamıza yardımcı olsa da sıra tatil planı yapmaya geldiğinde çok daha çetrefilli yollara giriyor, çok daha kasvetli renklere gark oluyoruz. Gidilecek zamanı ve destinasyonu kararlaştırmak, sonrasında ise karşımıza çıkacak yüzlerce alternatif arasından seçim yapma zorunluluğuyla karşı karşıya kalmak tatil hayallerinin pembeliğini bir toz misali uçurup götürüyor adeta. Böyle zamanlarda koşarak Couchsurfing, Airbnb, Skyscanner, Hostelworld, Booking, Tripadvisor gibi web sitelerine sarılıyor olsak da karmaşık tatil planlarının içinden alnımızın akıyla çıkabilmemiz için bu sitelerle yetinemediğimiz bir gerçek. İşte birazdan okuyacaklarınızsa tam olarak bu noktada devreye giriyor ve tatil hayallerine sarılmış ama tatil planlama yolunun başında olan gezginler için hızır gibi yetişiyor. İster tatil planınızın her detayını aylar öncesinden yapın, ister anı yaşamak isteyen sırt çantalı gezginlerden olun isterseniz de son dakikacı ve bir o kadar da kontrol delisi bir tatilci olun; burada çoğumuzun tatil planlarının sadık yoldaşı olmaya aday birçok site var.

 

Rome2rio 

enhanced-10149-1417696492-9

http://www.independent.co.uk/extras/indybest/travel/the-50-best-travel-websites-8646338.html

 

Rome2rio’yu bu listenin başına koymak hiç de yanlış olmaz sanırım zira kendisi biz gezginler için kesinlikle hayat kurtarıcı nitelikte. Pek çoğumuz için tatil planı sadece birer gidiş-dönüş biletiyle bitmiyor. Hatta işin en meşakkatli kısmı farklı seyahat destinasyonları arasında ulaşımı sağlamaya geldiğinde ortaya çıkıyor desek abartıyor olmayız sanırım. Nereye, hangi araçla, ne kadara ve kaç saatte gideceğiniz; aktarmaları nerede yapacağınız gibi konular kafanıza kurcalarken Rome2rio imdadınıza yetişiyor. Tek yapmanız gereken siteye girip nereden nereye gitmek istediğinizi söyledikten sonra zamanınıza ve bütçenize göre karşınıza çıkan farklı ulaşım alternatiflerinden birini seçmek.

 

HomeExchange

2-home-exchange

Homeexchange geleneksel tatil anlayışının dışına çıkan ve insanların karşılıklı olarak evlerini bir süreliğiyle değiş tokuş ederek rahat bir ortamda tatil yapmalarını sağlayan bir oluşum. Üstelik konaklama masraflarını ortadan kaldırmakla birlikte gittiğiniz yerin yerlisiymişçesine rahat bir tatil geçirmeniz de cabası.

Trip4real / ShowaroundContext Travel

630x355

http://www.travelandleisure.com/articles/best-apps-and-websites-for-travelers

Düşük bütçeli bir gezgin veyahut lokal gibi yaşamak isteyen bir seyahatsever için bir yeri gezmenin en güzel yolu şehri oranın yerlileriyle keşfetmektir hiç kuşkusuz. Seyahat sektörü de bunun farkında olacak ki bu tarz siteler gün geçtikçe artıyor. Trip4real, Showaround ve Context Travel ise bunlardan sadece birkaçı. İsterseniz kendi şehrinize gelen turistleri belli bir miktar karşılığında gezdirip para kazanabilir isterseniz de gittiğiniz yerden yerli birini bulup ödemeyi yaparak sizi gezdirmesini talep edebilirsiniz. Eğer sıradan bir lokal yerine profesör, arkeolog, şehir planlamacısı gibi profesyoneller eşliğinde şehri keşfetmek istiyorsanız seçiminizi Context Travel’dan yana yapmanızda fayda var.  Bir şehri keşfetmenin  bundan daha iyi bir yolu olabilir mi?

Stay

stay.com_

Yok siz ille de şehri kendim keşfedeceğim, şehrin sokaklarında kaybolup farklı dünyalara dalacağım diye diretiyor ama birkaç güzel tavsiye de hiç fena olmaz diyorsanız şehrin yerlilerin yorumlarını bulabileceğiniz Stay tam size göre. Stay’in tavsiyelerini takip ederseniz kendinizi sadece turistik alanlarda değil o şehrin tam kalbinde, yerlilerin arasına karışmış bir şekilde sohbet ederken bulmanız an meselesi! Ayrıca gitmek istediğiniz mekanları seçtikten sonra bu mekanları interaktif bir haritaya yerleştirebiliyor ve takvimde düzenleyebiliyorsunuz. Hali hazırda şehrin en iyilerini içeren listeler ve liste sahipleriyle iletişime geçerek fikir alabilme imkanıysa siteyi daha da güzel kılıyor.

Black Tomato

enhanced-9003-1417707060-7

http://www.buzzfeed.com/chelseypippin/16-useful-travel-websites-you-probably-didnt-know-about#.ae9PKW1ND

Sıradaki önerimizse lüks tatil alternatifleri arasında kaybolmuş ve yeni bir şeyler denemek isteyen yüksek bütçeli seyahat severlere hitap ediyor. “Sıradışı tatiller” konseptiyle yola çıkan Black Tomato, lüks ve sıradışı bir tatil deneyimi arayanlar için kişiye özel alternatifleriyle tam bir tatil cenneti!

Jet Lag Rooster

enhanced-22775-1417705005-1

Sürekli olarak uzak mesafelere uçuyor ama Jet Lag etkisinin tatilinizden birkaç gün çalarak bir çuval inciri berbat etmesine izin vermek istemiyorsanız Jet Lag Rooster tam size göre. Jet lag etkisini azaltmak amacıyla tasarlanmış olan bu site, kişiye özel uyku reçeteleri sunarak saat farkından doğan sorunları çözmeyi amaçlıyor. Seyahatinizden 3 gün önce uçuş bilgilerinizi sisteme girdikten sonra sitenin size sunduğu uyku programına uyarsanız  jet lag sizin için bir kabus olmaktan çıkabilir.

Trover

enhanced-27619-1417697197-7

http://www.buzzfeed.com

Trover’ı sadece gezginler için oluşturulmuş bir  instragram uygulaması olarak düşünebilirsiniz. Bu platformda gezginler seyahatleri boyunca çektikleri fotoğrafları paylaşıyor ve bununla da kalmayıp gittikleri destinasyonlara dair pek çok gezme, yeme-içme tavsiyesi veriyorlar. Üstelik siz de bir hesap açarak gitmiş olduğunuz yerleri etiketleyebilir, oralardan fotoğraf koyabilir ve başka gezginlerin de o güzellikleri keşfetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Triposo

enhanced-17217-1417704757-4

Triposo, özellikle yurt dışında gezerken internet sorunu yaşayan biz gezginler için çevrimdışı bir seyahat rehberi  özelliği taşıyor. Haritaları da dahil olmak üzere pek çok özelliği çevrimdışı kullanılabilen bu site, internet bağlantınızın olmadığı ücra bir lokasyonda dahi size verimli bir tatil deneyimi sunuyor.

SANDEMANs New Europe

enhanced-2703-1417705856-12

http://www.buzzfeed.com/chelseypippin/16-useful-travel-websites-you-probably-didnt-know-about#.ae9PKW1ND

Hem şehri ücretsiz bir şekilde keşfetmek hem de yeni insanlarla tanışmak için harika bir alternatif olan  Sandeman’s New Europe size yerel rehberler eşliğinde bir gezi fırsatı sunuyor. Her ne kadar ücretsiz desek de aslında şehri rehberler eşliğinde turladıktan sonra aldığınız hizmete karşılık bir miktar bağış yapmanız bekleniyor ama rehberler işini öyle güzel yapıyor ki normal bir tura vereceğinizden çok daha fazla bağış yapmak istiyorsunuz. Bu uygulama şimdilik sadece 18 şehirde sağlanıyor ama olur da bu şehirlerden birine yolunuz düşer ve etrafta kırmızı tişörtlü bir SANDEMAN tur rehberi görürseniz peşine takıldığınıza pişman olmazsınız.

 

Airhelp

airhelp-website-2

http://www.roadwarriorvoices.com/2015/02/12/travel-startups-2015/

Havaalanlarında uzun bekleyişlerle birlikte kabusa dönen veyahut planlarımızı altüst eden rötarlar, uçakların “overbooking” denilen fazladan bilet sapma politikalarından kaynaklanan mağduriyetler, bazen sebebini bile bilmediğimiz uçuş iptalleri ve daha niceleri… Pek çoğumuz için tanıdık bir senaryo sayılır aslında bu gibi durumlar ama bu tarz durumlar karşısında ne gibi yolcu haklarına sahip olduğumuz konusunda çok da bilgili sayılmayız. Airhelp de bu durumun farkına varmış olan ve uçuşlarla ilgili haklarınızın bilincine vararak yaşadığınız mağduriyetleri en aza indirgemeniz için uğraşan bir oluşum. Ufak bir komisyon karşılığında yaşadığınız mağduriyete bağlı olarak size ödenmesi gereken paranın peşinde koşan bu oluşuma mutlaka bir şans vermelisiniz.

 

 

Leave a Reply