44

 

Ankara Caz Festivali başlıyor!

Ankara Caz Festivali programı bu yıl da dopdolu. 7 Mayıs – 15 Haziran 2014 tarihleri arasında birbirinden başarılı caz vokaller ve müzisyenler Ankaralı cazseverler için sahnede olacak.

Caz müziğin tarihine baktığımızda 1917 yılında Dixieland Jazz Band’in ilk plaklarının piyasaya çıkmasıyla tüm dünyanın caz müzikle tanıştığını görürüz. Caz’ın kökeni Eski Afrika’da törenlere ve batı dünyasında ise Avrupa ordu bandolarına dayanır. Caz müzik, çoklu ritim, atışma ve doğaçlama tekniklerini kullanarak, Afrikalı-Amerikalı ve Batı müziği tekniklerinin harmanlanmasıdır.

Bu yıl 17.si düzenlenen Ankara Caz festivalinin açılış konserini ise, 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü M.E.B Şura salonunda, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası yapacak.Türk cazının efsane vokalleri; trombon ve vokal alanında caza gönül vermiş müzisyen Aydın Kahya, 2008 yılında çıkardığı ilk albümü olan Jazz İstanbul ile büyük ses getiren özel bir ses Jülide Özçelik, yurt içinde ve dışında birçok festivalde yer alan ödüllü caz vokalisti Meltem Ege, Zamosc Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması’nda birincilik ödülü sahibi ve Ankara’nın gururu Sibel Köse, doğaçlama ustası Yıldız İbrahimova ve oyunculuğunun yanı sıra sesiyle de büyüleyen vokal Zuhal Olcay, ilk kez festival sahnesinde bir araya gelerek  Hv.K.K’lığı orkestrasına eşlik edecek.

Festivalin anlamlı konserlerinden biri ise Armada Sanat Sokağı‘nda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda gerçekleşecek olan hikaye güdümlü ve masalsı şarkıları ile, çağdaş kadın ozan geleneğini günümüzde de sürdürmeye gayret eden Jehan Barbur konseri… Açıkhavada gerçekleşecek olan bu konser ücretsiz olacak.

Festivalin bir diğer önemli konuğu ise 22 Mayıs 2014 Perşembe akşamı Congresium’da gerçekleşecek Türkiye’de çok geniş bir hayran kitlesine sahip olan grup Pink Martini konseri olacak. ‘Quizas Quizas Quizas’ ve ‘Sway’ gibi unutulmaz eserlerin yanında, Türk sevenlerine de büyük bir sürpriz yaparak ‘Üsküdar’ şarkısını 2013’de yayımladığı Get Happy albümüne ekleyen grup, yepyeni şarkılarının dünya prömiyeri ile bu defa 17. Uluslararası Ankara Caz Festivali için sahne alacak.

Festival, 24 Mayıs 2014 Cumartesi akşamı ise Bilkent Konser Salonu’nda çok sesli müziğin sevilen yüzleri ve ‘Dünya Şampiyonu’,  Masis Aram Gözbek şefliğinde Boğaziçi Caz Korosu’nun konserine ev sahipliği yapacak.

Festivalin kapanış konserinde ise 15 Haziran 2014 Pazar akşamı ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Çim Amfi’de Ankaralılar’ın alkışlamaya doyamadığı Kerem Görsev Trio ve Ayhan Sicimoğlu sahne alıyorlar.Bu efsane müzisyenlere vokalde son dönem Türk cazının sevilen seslerinden Elif Çağlar ve Suami Ramirez eşlik edecek. Muhteşem bir yaz akşamı gerçekleşek bu açıkhava konseri kaçmaz.

Bu festivalde daha bir çok konser var. Konser programına http://www.ankaracazfestivali.com/program.php’ den ulaşabilirsiniz.

Bilet almak içinse http://www.mybilet.com/tags/events/A.C.F./ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca 17. Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında düzenlenen etkinliklere aldığınız her bilet ile “Caz Ormanı”nda sizin için bir fidan yeşeriyor. Ankara Caz Derneği Tema Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğü bu kampanya ile biletlerden elde edilecek gelirin 5 TL’sini sizin adınıza bir fidan dikilmek üzere Tema Vakfı’na bağışlıyor. Hem konser keyfi hem de yeşile destek için herkes bir bilet almalı bence.

Koro, çağdaş müzikten caza ve hatta çok sesli türkü düzenlemelerine kadar uzanan repertuvarıyla festival izleyicisini büyülemeye hazırlanıyor!

Eminim herkesin müzik zevkine ve sanat anlayışına uygun bir konser var bu programda.

Müzikle kalın!

1

Leave a Reply