Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde, hepimizin 2014 için farklı planları, yeni başlangıçları, beklentileri ve umutları var. Bir kısmımız dünyada ve Türkiye’de büyük değişiklikler beklerken bir kısmımız da belki de sadece bir sene daha yaşlanacağımız bir yıla girdiğimizi düşünüyor olabilir. Ne olursa olsun dünya döndüğü sürece doğumlar, ölümler, mutluluklar, hüzünler, kavgalar ve olaylar hiçbir zaman bitmeyecek. 2013 de diğer tüm yıllar gibi hepimize çok şey yaşattı ve öğretti. Siyasetten  spora, ekonomiden bilime sayısız değişim ve olay yaşanırken bunca karmaşanın arasında bizi alıp başka dünyalara götüren, bize yaşadığımızı hissettiren kültür-sanat dünyası da boş durmadı ve 2013 yılında birbirinden güzel etkinliklere, filmlere, tiyatrolara, albümlere imza attı. O zaman gelin biz de yepyeni bir yıla girmeden önce,  Türkiye, geride bıraktığımız 2013’te, neler yaşamış, kültür-sanat dünyası ne kadar yaratıcı bir yıl geçirmiş, yılın en çok konuşulan başlıklarıyla gözden geçirelim.

2013-kültür-sanat

2013 Türk ve yabancı yapımı birçok yeni sinema filmini bize kazandırdı. Bu filmlerden bazıları gişede beklediği başarıyı bulamazken, bazıları oldukça ses getirdi. Şaşırtan bir gerçek ise şu: 2013 Türkiye için yerli filmlerin yoğun ilgi gördüğü bir sene olurken, Holywood filmlerinin pabucu biraz dama atıldı diyebiliriz. Celal ile Ceren üç milyon seyirciye ulaşarak en çok izlenen yerli yapım olurken, Hızlı ve Öfkeli 6 bir milyon seyirciye ulaşarak en çok izlenen yabancı film oldu. Bunların dışında Hükümet Kadın, Romantik Komedi 2, Kelebeğin Rüyası, Behzat Ç: Ankara Yanıyor, Elysium, Django Zincirsiz, Pi’nin Yaşamı, Yerçekimi, Sadece Tanrı Affeder, The Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakları, Star Trek: Bilinmeze Doğru, Kaptan Phillips, Mahkumlar filmleri ilk göze çarpanlardan ve oldukça ilgi gören filmlerden oldu.

celalfast andkelebeğin rüyası

Tiyatro sahnleri de 2013’ü oldukça hareketli geçirdi. Erdal Beşikçioğlu’nun yer aldığı, adım adım deliliğe giden, yaşadığı gerçeklerle baş edemeyen bir adamın anlatıldığı Gogol’un ünlü eserinden uyarlanan  Bir Delinin Hatıra Defteri adlı oyun yine kapalı gişe oynayarak birçoğumuzun bilet bulamadığı oyunlardan oldu. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda yeni sezonda sahnelenmeye başlayan Osmanlı’daki kanlı iktidar mücadelelerini anlatan, gerek kostümleri gerekse dekorasyonu ile geçtiği dönemi oldukça iyi yansıtmayı başaran Elvin Beşikçioğlu’nun başrolde olduğu Kösem Sultan en çok konuşulan oyunlardan oldu. Necip Fazıl Kısakürek’in yazdığı duygusuz bir banker ile onun menfaatçi çevresinin anlatıldığı Para adlı oyun da Ankara Devlet Tiyatroları’nın ilgi gören oyunlarından oldu. George Orwell’in ünlü romanından uyarlanan Hayvan Çiftliği ise yine Ankara Devlet Tiyatroları’nın oyunları arasındaydı. Bunların yanında çok ses getiren bir diğer yapım ise Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin “Kont Dracula” adlı balesiydi. Biletleri kısa sürede tükenen oyun, kostümleri, dekorları, müzikleri ve ışık tasarımıyla izleyicinin beğenisini kazandı.

deli

Bir Delinin Hatıra Defteri, Erdal Beşikçioğlu

kösem

Kösem Sultan, Elvin Beşikçioğlu

Birçok Türk sanatçı da 2013’te yeni  albümleriyle müzik dünyasını renklendirdi. Müziği bıraktığını söyleyerek hayranlarını şok eden Teoman “İyi ki bırakmışım, iyi ki geri dönüyorum.” diyerek müzik hayatına  kaldığı yerden devam etme kararı aldı ve tam 334 gün sonra hayranlarının karşısına söz ve müziği kendisine ait “Haziran” adlı şarkısıyla çıktı. 2013’ün öne çıkan isimlerinden biri de Mabel Matiz oldu. Çıkardığı ikinci albümüyle bir anda hayran kitlesini önemli derecede artıran Mabel Matiz “Aşk Yok Olmaktır”, “Zor Değil” gibi parçalarıyla dilimize dolanan şarkıların sahibi oldu. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında “Herkes Aynı Hayatta” albümündeki  Sezen Aksu’dan dinlemeye alışık olduğumuz “Hakim Bey” parçası ile çıkış yapan ve milyonların beğenisini kazanarak bir fenomen haline gelen Mehmet Erdem de 2013’te ses getiren bir albümle karşımıza çıktı. 2011 yılında çıkan son albümlerinden 2 yıl sonra “Darmaduman” adlı yepyeni albümleriyle karşımıza çıkan bir diğer isim ise Duman oldu. 2013’ün sonlarına doğru çıkan bu albüm de en iyiler arasındaki yerini aldı. Ajda Pekkan, Demet Akalın, Hadise, Mustafa Ceceli, Murat Boz gibi popüler isimler de yeni şarkılarla karşımıza çıkan isimlerden oldular.

teomanmabelmehmet

Dizi sektöründen bahsedecek olursak orası her zamanki gibi oldukça karışık. Yayına giren ve kaldırılan dizileri takip etmek oldukça zor. Muhteşem Yüzyıl Vahide Gördüm ile “Son Dem”ini yaşarken, yıllar sonra tekrar ekranlara taşınan Çalıkuşu ile dönem dizilerine olan ilginin arttığını gördük. Ekranların en doğal, en gerçekçi polisiyesi Behzat Ç. muhteşem bir finalle ekranlara veda etti. Güneşi Beklerken yeni ve genç yüzlerle başladığı ekran serüveninde kısa sürede kendine geniş bir izleyici kitlesi yaratmayı başardı.Yapımcılar uzun zamandır devam eden yabancı dizi senaryolarını uyarlama geleneğini bu sene de devam ettirerek The OC adlı diziden Medcezir’i yarattılar ve biz de her zaman olduğu gibi orjinaliyle Türk versiyonunu karşılaştırmaya başladık bile.

Acısıyla tatlısıyla, müziğiyle, tiyatrosuyla başka bir yılı daha geride bıraktık. Kültürün, sanatın gerekliliğini her geçen gün daha iyi anladığımız ülkemizde umarım 2014 hepimiz için verimli, yaratıcı ve sanat dolu bir yıl olur.

Yazı dizimiz 2013 yılında kaybettiğimiz sanatçılar, ünlü isimlerin Türkiye’de verdikleri konserler, 2013 yılında çıkardıkları albümlerle dikkat çeken yabancı sanatçılar ve 2013 yılının kitapları ile devam edecek.

Leave a Reply